• 73°

MMS and LCJH bring home medals at UIL

Mauriceville Middle School and Little Cypress Junior High University Interscholastic League  (UIL) participants were extremely successful at this year’s event. Individual awards were given for First through Sixth place and team awards were given for First through Third place.

 

Mauriceville Middle School winners:

Sixth Grade Winners

  • Calculator: Dax Rodgers – Third, Matthew Sherwin – Fourth

Team – Third (Dax Rodgers, Matthew Sherwin, Timothy Weaver, and Ethan O’Banion), Coach – Betty Martin

  • Dictionary Skills: Kaitlyn Ewing – Fourth, Team – Third (Brianna Carreon, Maddie Sanderson, Kaitlyn Ewing), Coach – Jennifer  Marcantel
  • Number Sense: Team – Fourth (Dax Rodgers, Brandon Frisbee, Layden Webb), Coach  –  Kevin Sensat
  • Prose: Matthew Sherwin – First, Jacob Miller – Second, Coach – Heidi Strandberg
  • Music Memory: Dax Rodgers – Fourth, Matalyn Hill – Sixth, Team – Second (Matalyn Hill, Brandon Frisbee, Tex Collier, Dax Rodgers), Coach – Kathy Smith
  • General Math: Jacob Miller – Fourth, Coach  –  Betty Martin
  • Chess: Layden Webb – First, Tryce Duclion – Fifth, Coach – Kevin Sensat

 

Seventh Grade Winners

  • Listening: Ryan Weslowski – Third, Coach – Emily Collier
  • Spelling: Team – Fifth (Jack Burke, Traeven Nelms, Zach Krummel), Coach – Elise Fountain
  • Ready Writing: Kaitlyn Stubbs – Fourth, Coach – Julie Pelt
  • Social Studies: Team – Fifth (Traven Nelms, Jack Burke, Ethan Duhon), Coach – Elise Fountain
  • Science: Layne Pevey – Second, Team – Second (Ethan Duhon, Elijah Hughes, Layne Pevey), Coach – Lana Pachuca
  • Impromptu Speaking: Katie Courmier – Fourth, Hayden Lester – Sixth, Coach – Vicki McDowell

 

Eighth Grade Winners

  • Spelling: Team – Sixth (Austin Jones, Rayven Fuss, Zoe Levens), Coach – Elise Fountain
  • Prose: Britney Wyatt – Third, Hannah Parry – Fifth, Coach – Heidi Strandberg
  • Ready Writing: Rylee Levasseur  – First, Timothy Bahl – Third , Joey Fusilier – Fifth, Coach– Julie Pelt
  • Social Studies:Team – Fifth (Austin Jones, Taryn Matthews, Rebekah Comeaux), Coach – Elise Fountain
  • Science: Team – Fifth (Colton McIlwain, Reagan Wolfford, Collin Freed), Coach – Ronda Sunderland
  • Chess: Morgan Sonnier – Morgan Sonnier, Coach – Kevin Sensat
  • Modern Oratory: Britney Wyatt – Second, Coach – Jennifer Marcantel

 

Little Cypress Junior High Winners

Sixth Grade Winners

  • Calculator: Montana Dileo – Sixth, Coach –  Leigh Martin
  • Chess: Jenna Comeaux – Fourth , Coach –  Emily Dalfrey
  • Maps, Charts and Graphs: Eric Hinojosa –  Third, Team: Third (Brynna Parsons, Aaron Norwood, Eric Hinojosa, Alyssa Herndon) Coach – Dana Cart
  • Art: Hannah Tait –  Fourth, Team –  Third (Hannah Tait, Jacob Johnson, Nacomi Washington) Coach –  Donna Cole
  • Mathematics: Michael Vu –  First, Madison Campise –  Third, Montana Dileo –  Fifth, Team –  First (Michael Vu, Madison Campise, Montana Dileo) Coach –  Leigh Martin
  • Social Studies: Austin Nichols –  Fifth, Team – Second ( Austin Nichols, Madison Campise, Garrison Byerly, Oliva Hogan) Coach –  Ryan Dubose
  • Spelling : Michael Vu –  Fourth, Cassandra Gordon –  Sixth Coach –  Jared Alcorn

 

Seventh Grade Winners

  • Chess: Josh Green – Sixth, Coach – Emily Dalfrey
  • Mathematics: Aiden Watson –  First, Josh Green –  Second, Team –  Second (Josh Green, Aidan Watson, Jonathon Roy, Brennan Roy) Coach –  Leigh Martin
  • Listening: Alana Craig –  Third, Addil Chakkiwala –  Fifth, Haley Ong –  Sixth, Team –  First ( Alans Craig, Addil Chakkiwala, Haley Ong) Coach – Wendy Hanks
  • Number Sense: Aidan Watson –  Third, Coach –  Leigh Martin
  • Spelling: Ayaan Tejani – Second, Tiana Gonzalez –  Sixth, Coach – Diane Murphy

 

Eighth Grade Winners

  • Poetry: Jadyn Stack –  Third, Coach – Lynda Newman
  • Mathematics: Darby Watson – Fourth, Coach –  Leigh Martin
  • Listening: Team –  Third (Ashley Umbenhaur, Madison Swiney, Sydney Peet) Coach  –  Wendy Hanks
  • Social Studies: Elizabeth Johns  –  First, Kiera Figgins –  Sixth, Team  –  Second (Kiera Figgins, Elizabeth Johns, Aubree LeJune, Marcus Barlow) Coach  –  Ryan Dubose
  • Spelling: Zainab Alhatri  –  Fourth, Team  –  First (Zainab Alhatri, Elizabeth Johns, Darby Watson) Coach – Diane Murphy
  • Prose: Alexandra Ramos  –  Fourth, Coach – Stephanie Lyons