orangeleader.com (Orange, Texas)

Sports Headlines

March 3, 2014

YMBL Relays results

BEAUMONT — Here are the results of the YMBL Relays held at Babe Zaharias Stadium Saturday:

GIRLS DIVISION

100 meters: 1. Mendenhall, Ozen, 13.03; 2. Bruton, PAM, 13.29; 3. Kennerson, PA Memorial, 13.30

200 meters: 1. Aaliyah Teel, WO-S, 26.42; 2. Young, Central, 26.97; 3. Jackson, West Brook, 26.99.

400 meters: 1. Gilbert, PAM, 61.81; 2. Greer, Central, 63.75; 3. Mercedes Fezia, WO-S, 63.76.

800 meters: 1. Welborn, Lumberton, 2:18.06; 2. Ford, Ozen, 2:20.49; 3. Miller, Nederland, 2:27.46.

1,600 meters: 1. Welborn, Lumberton, 5:28.46; 2. Waldrop, Lumberton, 6:16.58; 3. Deese, Nederland, 6:20.14.

3,200 meters: 1. Deese, Nederland, 13:40.77; 2. Waldrop, Lumberton, 14:10.92; 3. Rodriguez, Nederland, 14:34.50.

100-meter hurdles: 1. Armstrong, Central, 16.04; 2. Reed, PAM, 16.54: 3. Blanchard, H-F, 17.12.

300-meter hurdles: 1. Reed, PAM, 46.65; 2. Clement, Nederland, 48.40; 3. Miller, Nederland, 48.87.

400-meter relay: 1. Central, 48.90; 2. PAM, 49.57; 3. Ozen, 50.54.

800-meter relay: 1. Ozen, 1:45.61; 2. WO-S (Betty McDonald, Isis Simmons, Chrislyn Janice, Aaliyah Teel,), 1:47.05; 3. Central, 1:47.92.

1,600-meter relay: 1. Ozen, 4:06.36; 2. PAM, 4:06.47; 3. Nederland, 4:18.91

High jump: 1. Coward, West Brook, 5-2; 2. Williamson, H-F, 5-2; 3. Fentroy, PAM, 5-0.

Pole vault: 1. Nelson, Nederland, 9-0; 2. Gregory, Nederland, 8-6; 3. Blanchard, H-F, 7-0.

Long jump: 1. Johnson, West Brook, 16-9 1/4; 2. Gilbert, PAM, 16-5 3/4; 3. Shaw, PAM, 16-2 1/2.

Triple jump: 1. Tsai, West Brook, 33-10; 2. Williamson, H-F, 33-9; 3. Greer, Central, 33-4 3/4.

Shot put: 1. Wanorack, H-F, 31-9 1/2; 2. Russell, Ozen, 29-9; 3. Zeno, West Brook, 29-3.

Discus: 1. Hadnot, Central, 101-5; 2. Zeno, West Brook, 91-9; 3. Wanorack, H-F, 80-2 1/4.

Point standings: 1. PAM 114; 2. Central 104; 3. Ozen 88; 4. Nederland 84.5; 5. West Brook 82; 6. H-F 61.5; 7. WO-S 44; 8. Lumberton 36.

BOYS DIVISION

100 meters: 1. Reed, West Brook, 11.03; 2. Hervey, West Brook, 11.08; 3. Thomarcus Fontenot, WO-S, 11.22.

200 meters: 1. Dauphine, PAM, 22.43; 2. Chris James, WO-S, 22.69; 3. Wilkerson, West Brook, 23.10.

400 meters: 1. Perkins, Nederland, 51.17; 2. Rhodes, Central, 51.43; 3. Babino, Nederland, 52.45.

800 meters: 1. Cole, PAM, 2:02.84; 2. Guerrero, H-F, 2:11.42; 3. Pugh, Ozen, 2:12.30.

1,600 meters: 1. Perez, West Brook, 4:41.71; 2. Roebuck, Nederland, 4:45.78; 3. Garrett, Nederland, 4:53.90.

3,200 meters: 1. Perez, West Brook, 10:11.49; 2. Garrett, Nederland, 10:36.93; 3. Fowler, West Brook, 10:40.45.

110-meter hurdles: 1. Bramble, Central, 16.36; 2. Taylor, West Brook, 16.59; 3. Coleman, West Brook, 16.81.

300-meter hurdles: 1. Owens, Central, 42.64; 2. Will Johnson, WO-S, 42.87; 3. Lebrie, PAM, 42.99.

400-meter relay: 1. West Brook, 42.22; 2. PAM, 42.56; 3. Ozen, 42.56.

800-meter relay: 1. West Brook, 1:29.93; 2. Ozen, 1:30.30; 3. WO-S (Jordan Richard, Chris James, Dillon Sterling-Cole, Thomarcus Fontenot), 1:31.24.

1,600-meter relay: 1. PAM, 3:26.74; 2. Ozen, 3:28.94; 3. Central, 3:29.57.

High jump: 1. Marediya, Nederland, 6-6; 2. Gills, West Brook, 6-2; 3. Seals, Central, 5-10.

Pole vault: 1. Gallier, Nederland, 13-0; 2. Gavrelos, West Brook, 12-6; 3. Wright, H-F, 11-0.

Long jump: 1. Lebrie, PAM, 22-1 3/4; 2. Richard, Nederland, 21-4 3/4; 3. Winters, Ozen, 20-6 1/2.

Triple jump: 1. Sellers, Ozen, 48-4; 2. Whaley, Central, 47-6; 3. Lebrie, PAM, 44-11.

Shot put: 1. Allen, Central, 51-0; 2. Brown, LC-M, 48-4; 3. Bartholomew, West Brook, 44-11.

Discus: 1. Williams, West Brook, 146-9 1/2; 2. Bartholomew, West Brook, 134-4; 3. Carr, Nederland, 132-1.

Point standings: 1. West Brook 180; 2. (t.)  PAM 99, Central 99; 4. Nederland 78; 5. Ozen 75; 6. WO-S 42; 7. H-F 25.

1
Text Only
Sports Headlines
Leader Sports
Follow us on twitter
Hyperlocal Search
Premier Guide
Find a business

Walking Fingers
Maps, Menus, Store hours, Coupons, and more...
Premier Guide