SEE THE NAMES — Lamar State College Orange celebrates Dean’s and President’s List students

Published 12:06 am Friday, January 12, 2024

Lamar State College Orange is proud to announce 153 students named to the President’s List and 203 to the Dean’s List for the Fall 2023 semester. Congratulations on all your hard work and dedication.

Students named to the President’s list must be enrolled in at least 12 hours of courses and earn a 4.0 grade point average (GPA) for the semester.

 

BEAUMONT, TX

Candice Nacole Garrett-Valencia, Vocational Nursing

Tatianna Lashae Harris, Pre-Vocation Nursing

Taylor Nicole Holden, Electromechanical Technology

Bridget Michelle Johnson, Machine Shorthand Scopist

Katie Melissa Mendoza, Dental Assisting

Magdalena Olvera, Dental Assisting

 

BRIDGE CITY, TX

Charles Humberto Alonso, Computer Science

Dakota Marie Cormier, Pre-Vocation Nursing

Austyn Laten Daniels, Instrumentation

Brice Austin Doucet, Industrial Technology

Daniela Aletse Garcia, Pre-Vocation Nursing

Caleb Klein, Process Operating

Brent Alan Leblanc, Electromechanical Technology

Michael Jay Martin, Cybersecurity Specialist

Pauline Fabricante Mediante, General Studies

Dalton Cade Miller, Instrumentation

Saige Elysabeth Nicholson, Cybersecurity Specialist

Nabor Alejandro Sanchez, Process Operating

Kendall Jade Toohey, Business

Jonnie Lea Wood, Environment Science

Andrea Montserrat Zuniga Ceja, General Studies

 

BUNA, TX

Jaelinn Mae Charboneau, Criminal Justice

Faith Lainie Dixson, General Studies

Gavin Reid Garner, Teaching

Raylee Golemon, Pre-Professional Health Science

Carol Laraine Hebert, Logistics Management

Robert Lee Hebert, Logistics Management

Robert Lee Hebert, Electromechanical Technology

Morgan Elizabeth Hilton, Pre-Professional Health Science

Charid Randall Hutchinson, Process Operating

Karen Lynn King, Business

Lynn Edward Langston, CISCO Network Cybersecurity Technician

Callie Creel McWhirter, Pre-Professional Health Science

Austin Gray Russell, General Studies

 

DEWEYVILLE, TX

Hadyn Alexandria Williams, Dental Assisting

 

EVADALE, TX

Sharon Rose Cain, Business

 

GROVES, TX

Isidro Angel Villarreal, Instrumentation

 

KIRBYVILLE, TX

Lorie Anne Adams, Sociology

Myranda Ashlin Hall, Entrepreneurship

Maci Grace Lewis, Pre-Engineering

 

LAKE CHARLES, LA

Mekaylia Gauthier, Process Technology

 

LUMBERTON, TX

Kaleb Erik Belk, Process Operating

Collin Lee Courts, Criminal Justice

 

MAURICEVILLE, TX

Keana Rae Ratcliff-Hogan, Process Operating

 

NEDERLAND, TX

Johnny Lamoreau, Electromechanical Technology

 

NEWTON, TX

Raven Simone Johnson, Criminal Justice

 

ORANGE, TX

Valencia Michelle Allen, General Studies

Calvin Caleb Anthony, Safety, Health & Environment

Rachel Herrera Anzaldua, Entrepreneurship

Connor Lynn Ayres, Instrumentation

Cade Joshua Babineaux, General Studies

Hunter Ritchey Bellanger, Business

Mallorie Ann Brown, Pre-Vocation Nursing

Ella Maredith Burns, General Studies

Caryss Jillian Carpenter, Business

Eshaan Faizal Chakiwalla, Pharmacy Technology

Lacey Force Cobb, Court Reporting

Baylon Blaze Compton, Process Operating

Troy Cunningham, Process Operating

Emily Erin Dalfrey, Machine Shorthand Scopist

Landon Joseph Delahoussaye, Ordinary Seaman I

Justin Andrew Dubose, Information Technology Support Specialist

Carlee Emma Dupuy, Instrumentation

Kelsey Danielle Dyson, Business

Weston Matthew Floyd, Process Operating

Rebecca Genoveva Garcia, Pre-Vocation Nursing

Shayleigh Marie Gibbs, Dental Assisting

Emily Elena Goitia, Pre-Vocation Nursing

Evan Michael Gray, Process Operating

Conner Lane Griffin, Instrumentation

Kaelyn Hope Guillory, Pre-Vocation Nursing

Ethan Cole Gunter, Electromechanical Technology

Carissa Lea Hidalgo, Pre-Professional Health Science

Marcie Nicole Jacobs, Dental Assisting

Judith Lee Johns, Real Estate Management

Zana Elizabeth Joseph, General Studies

Tyler Joseph Kelly, Process Operating

Kevin Shae Low, Electromechanical Technology

Raema Alece Lyda, General Studies

Kaleb Arik Malin, Computer Science

Ryan Scott Martin, Process Operating

Nathan Wayne Miller, Electromechanical Technology

Katerina Ana Mires, Pharmacy Technology

Gabrielle Elizabeth Moore, General Studies

Janniliz Nazario, Cosmetology

Patricia Paola Nunez-Reyes, Business Management Accounting

Lorena Abigail Perez, Business

Maddison Jaliece Pete, Teaching

Charles Henry Phillips, Safety, Health & Environment

Eric Allen Pierce, Process Operating

Troy Michael Pitcher, Emergency Medical Technician

Jake Nathan Placette, Process Operating

Darylyn Paige Pollard, Process Operating

Gavin Aaron Pollock, Instrumentation

Lacy Ann Powers, Business

Dorian Paul Pruitt, Instrumentation

Mason Gaige Pruitt, Instrumentation

Rose Anne Rosa Dela Quebodeaux, Process Operating

Eric Keith Robertson, Process Operating

Cesar Robles, Instrumentation

Dylan Tate Rogers, Electromechanical Technology

Katarina Annabell Rogers, Pre-Vocation Nursing

Megan Esperanza Salinas, Pre-Professional Health Science

Cristian Salinas, CISCO Network Cybersecurity Technician

Precious Joy Salter, Teaching

Andres San Juan, Process Operating

Alice Nicole Self, Teaching

Angela Asusena Sifuentes, Instrumentation

Shantel Breann Smith, Dental Assisting

Austin Ray Stevison, Instrumentation

Preston Wayne Sullivan, Process Operating

Kelly Andrew Tiller, Process Technology

Aiden Anthony Trammel, Pre-Engineering

Jaiden Elizabeth Trussell, General Studies

Victoria Vela, Dental Assisting

Angie Tatiana Vindel, Business Management Accounting

Teresa Ann Waldrum, Process Technology

Tre’le Welch, CISCO Network Cybersecurity Technician

Brandy Denise Winston, CISCO Network Cybersecurity Technician

Nicholas Alexander Zerko, Pre-Vocation Nursing

 

PORT ARTHUR, TX

Daniel Nelson Gaspard, Electromechanical Technology

Denise Ayala Mendoza, Dental Assisting

 

PORT NECHES, TX

Emily Sue Quebodeaux, Teaching

Shelby Tayte Sweeney, Machine Shorthand Scopist

 

SILSBEE, TX

Kaislinn Nevaeh Leann Cunningham, Machine Shorthand Scopist

Sheena Deeann Halvorson, Pre-Vocation Nursing

Keith Sidney Tatom, Process Technology

 

SINGER, LA

Zachery Micah Chambers, Process Technology

 

SRING, TX

Ana Maurita Sylestine, Vocational Nursing

 

SPURGER, TX

Sadie Ann Marie Curtis, Liberal Arts

 

STARKS, LA

Carl Franklin Barlow, Process Operating

 

VIDOR, TX

Charles Jeff Adams, Instrumentation

Mallorie Lynn Barber, Teaching

Jordan Tyler Bennett, Electromechanical Technology

Faith Bailey Berg, General Studies

Aubrey Charles Bickham, Electromechanical Technology

Jacob Zane Bowers, General Studies

Paislee Ann Byrd, Electromechanical Technology

Devon Eric Collins, General Studies

Brendan Allen Dunigan, Process Operating

Lane Jacobs, Electromechanical Technology

Angelica Czar Jimenez, Real Estate Management

Dagan Anthony Leger, Process Operating

Amy Kristen Rue Phillips, Court Reporting

Alexis Kaylee Rice, Business

Natalie Gayle Richards, Ordinary Seaman II

Meagan Danielle Smith, Teaching

Aleece Marie Strother, General Studies

 

VINTON, LA

Emilee Nacole Prestwood, Liberal Arts

 

WEST ORANGE, TX

Caidon Lee Buchanan, Computer Science

Stephen L Tramel, Instrumentation

Tremaine Wilson, Instrumentation

 

WESTLAKE, LA

Raevaughn Marie Victorian, Vocational Nursing

LSCO named 203 students to the Dean’s List. Students named to the Dean’s List must be enrolled in at least 12 hours of courses and maintain above a 3.4 GPA for the semester.

BATON ROUGE, LA

Charkita M. Neal, Pre-Registered Nursing

 

BEAUMONT, TX

Zinsou Felicien Affoogo, Vocational Nursing

Aseel Rabah Bassa, Dental Assisting

Adam Joseph Burgin, Teaching

Laura Ana Campos, Machine Shorthand Scopist

Jasmine Castillo, Business

Lesly Delgado Flores, Dental Assisting

Alexis Fox, Sociology

Holden John Hatcher, Environment Science

Jennifer Ann Kindle, Pre-Registered Nursing

Lane Alexandra King, General Studies

Stacy Landry, Process Operating

Luis Hector Nava Robles, Process Operating

Katy Denise Olvera, Dental Assisting

Marulas Montez Raymo, Cybersecurity Specialist

Kennedy Janell Sam, Pre-Vocation Nursing

John Dwayne Sewell, Construction Management

Aranza Aldenitte Zarate-Alvarez, Dental Assisting

 

BON WIER, TX

Genna B Holmes, Massage Therapy

 

BRIDGE CITY, TX

Amberlyn Herring Alpers, Vocational Nursing

Camden Knox Clark, Process Operating

Benjamin Thomas Elliott, Process Operating

Desiree Kay Fitzpatrick, Liberal Arts

Wayne Howard Fontenot, CISCO Network Cybersecurity Technician

Aiden Mamoru Fukuda, Teaching

Arturo Belen Garcia, General Studies

Ian James Garnica, Business

Makayla Grace Gonzales, Medical Assistant

Mersady Denise Harvey, General Studies

Jackson Christopher Heider, Process Operating

Lee Caster Hughes, Construction Management

Emmie Caroline Janckila, Computer Science

Spencer LaBrock Scogin, Business Management

Taylor Scott Theal, Process Technology

Landon Kole Watts, Process Technology

 

BUNA, TX

Aspen Nicole Grant, Process Operating

Keatan Nakole Guillory, Process Operating

Andrea Adela Haynes, Business

Jacob Aaron Hebert, Criminal Justice

Asia Joycelynne Jackson, Safety, Health & Environment

Makayla Rayne Kemp, Pre-Professional Health Science

Richard Lenn Louviere, Computer Science

Skyler Wayne Walker, Pre-Engineering

 

DEQUINCY, LA

Chelsea Jane Irwin, Registered Nursing

 

DEWEYVILLE, TX

Krista Lanae Edwards, Dental Assisting

 

EVADALE, TX

Drake Marshall Hartt, Instrumentation

Jessalyn Lee Pitts, Business Management Accounting

 

EVANS, LA

Sara Lynn Swain, Sociology

 

KOUNTZE, TX

Kelsey Rene Stokes, Pre-Vocational Nursing

 

GROVES, TX

Harleigh Jo Myers, Safety, Health & Environment

Breanna Nicole Sanders, Teaching

Mona Ann Sanders, General Studies

 

IOWA, LA

Sherri Lynn Brown, Sociology

 

JASPER, TX

Xena Haynes, Business

 

JENNINGS, LA

Aalaya Janae Edwards, Entrepreneurship

 

KINDER, LA

Christen Lashawn Ardoin, Process Operating

 

KIRBYVILLE, TX

Gabriel Alberto Briz-Almanza, Pre-Vocation Nursing

Kaylee Ailyn Ibarra, Teaching

Joshua Moran, Liberal Arts

 

LAKE CHARLES, LA

Tutu Bekele Abebe, Pre-Vocation Nursing

Bianca Louise Jackson, Pre-Vocation Nursing

DaMarcus Jamal Jasmine, Instrumentation

Ashley Antionette Montgomery, Registered Nursing

Kimberly Earline Rodriguez, Vocational Nursing

Yadira Sandoval, Vocational Nursing

 

LUMBERTON, TX

Jordan Lynn Collins, Business

 

NEDERLAND, TX

Austin Dane Mulrine, Liberal Arts

 

NEWTON, TX

Karley Grace Matthews, General Studies

 

NORFOLK, VA

Brenden Marc Stanley, Instrumentation

 

ORANGE, TX

Rebecca Herrera Anzaldua, Entrepreneurship

Carolyn Ann Aznavour, Business Management Accounting

Carlin Kennedy Bailey, Process Operating

Hunter Alan Beard, Vocational Nursing

Jacob Miles Beers, Environment Science

Gabriela Danielle-Lynn Bell, Medical Assistant

Phillip Mabry Block, Business Management

Jamie Alynn Book, Real Estate Management

Jillian Denise Boswell, Business Management Accounting

Landon Brant, Welding

Julie Anne Breaux, Pre-Vocation Nursing

Brendon Lee Brones, Process Operating

Brayden Kade Bryant, General Studies

Jacob Ryan Burman, Process Operating

Jeremy Daegan Bush, Process Operating

Carlos Miguel Calana-Faura, Process Operating

Tiffany Jo Anne Cates, General Studies

Doris Kay Ceaser, Liberal Arts

Zoe Alyssa Coker, General Studies

Hailey Marie Condon, Pre-Vocation Nursing

Savannah Lee Crabtree, Sociology

Lori Ann Dial, General Studies

Jaycie Lee Anna Dronet, Sociology

Peyton Christine Duke-Guillory, General Studies

Kayley Grace Dyer, General Studies

Gracelyn Olivia Fontenot, Dental Assisting

Kalum John Fontenot, Process Operating

Della Cadence Fournet, Liberal Arts

Ronald Alexander Goitia, Business

Augustine Adriel Gomez, Pre-Engineering

Wesley Aaron Gore, Business Management

Kristen Rose Green, Natural Science

Indya Dionne Guillory, Dental Assisting

Summer Elizabeth Hackbarth, Business

Bryce Anthony Hamilton, Computer Science

Toni Nichelle Harris, Early College High School

Jeanna Marie Ingram, Teaching

Bryson Ja’Ron Jordan, Business

Miranda Lee Keltz, General Studies

William Alexander Kirkwood, Instrumentation

Mack Halton Koonce, Process Operating

Paul John Lamere, Computer Science

Robert Blake Laughlin, Instrumentation

Ian James Lawrence, Process Operating

Johndrakique Jantrell LeBlanc, General Studies

Destiny Rashell Lebouef, Communication

Kennadie Faith Leonard, Pre-Professional Health Science

Aiden Wayne Lofton, Instrumentation

Shawnique Dawnn Lout, Sociology

Kelli Faye Marino, Vocational Nursing

Joseph Riley Mathews, Pharmacy Technology

Ethan Leshon McCollum, Process Operating

Tara Lynn McPherson, Business

Alexis Danyelle Mello Coleman, Teaching

Reginaldo Mendoza, Process Operating

Oliver Samuel Morgan, Computer Science

Maegan Nechelle Morgan, General Studies

Korbin Drew Pennington, Process Operating

Brianna Kaitylnn Nicole Phillips, Liberal Arts

Maggie Lea Prouse, Machine Shorthand Scopist

William Allen Rodgers, Computer Science

Jacob Lee Rougeau, Business Management

Edward Angel San Juan, Process Operating

Ayden Cole Sanders, Process Operating

James Hunter Schrieber, Instrumentation

Tyler Lee Shearin, General Studies

Brooklin Elizabeth Sheffield, Pre-Professional Health Science

Holly Faith Silveira, Medical Assistant

Haley Lynn Snell, Pre-Vocation Nursing

Dominic Joshua Strange, Pre-Engineering

Haley Joe Taylor, Business Management Accounting

Aaliyah Moneek Teel, General Studies

Ryan Cameron Trahan, Teaching

Samantha Vahsholtz, Dental Assisting

Melanie Grace Vanderburg, Real Estate Management

Adrain Jace Vandevender, Instrumentation

Alysa Elizabeth Weizenegger, Entrepreneurship

Katie Marie Wheat, Pre-Professional Health Science

Pashunce Quinchelle White, Early College High School

LaSanda Mary Fran Williams, Sociology

Lakyn Williams, General Studies

Ty Michael Wilson, General Studies

Karol Christine Woodcroft, General Studies

Neely Rayne Wozniak, General Studies

Lucas James Wright, Computer Science

Brian Zepeda, Instrumentation

 

PORT ARTHUR, TX

Chandre R Braxton, General Studies

Jennifer Gonzalez, Vocational Nursing

Quynh Thuy Tran, Pre-Vocation Nursing

PORT NECHES, TX

Wacy Oneil Blanchard, Jr., Instrumentation

Alex Keith Powers, Vocational Nursing

 

SAN AUGUSTINE, TX

Roxana Danielle Dubose, Process Operating

 

SILSBEE, TX

Teharo Lashae Colomb, Vocational Nursing

Walter N Ferguson, Welding

Sheneiquia Symone Gilder, Vocational Nursing

Micheal Ellec Marshall, Electromechanical Technology

Mariam Alyse Martin, Vocational Nursing

Lexington Cole Newell, Pre-Professional Health Science

Amy Leaniece Stout, Vocational Nursing

 

STARKS, LA

Emily Eliza Gillis, Environment Science

Kristian Jade Herring, General Studies

Linda Bethany Walker, Teaching

 

SULHUR, LA

Timothy Alexander Allums, Business Management

Carli Rene Ellis, Criminal Justice

Tahj Keeynata Jones, Process Technology

 

VIDOR, TX

Jude NA Balla, Criminal Justice

Camryn Alyse Barragan, Natural Science

Zane Robert Cox, Computer Science

Caitlynn Ane Dubose, General Studies

Perry Don Ferguson, Ordinary Seaman II

Heather Lyne Galbreath, Pre-Registered Nursing

Amber Denise Gooch, Vocational Nursing

Peyton Weldon Johnson, Electromechanical Technology

Ty Edward Jones, Electromechanical Technology

Trenton Ryan Kirkendall, Business

Brittin Blake Lacy, General Studies

Taryn Jo Marks, Teaching

Breigh Ellen Mauboules, Vocational Nursing

Bryce Lane McGlothlin, Electromechanical Technology

Angie Ordonez, Pre-Vocation Nursing

Madison Kim Perez, Pre-Professional Health Science

Farrah Delaney Perry, Teaching

Paige Nicole Rains, Pre-Vocation Nursing

Danielle Kayla Robinson, Business Operations

Sarah Melissa Abygale Russell, Natural Science

Joshua Allen Taylor, Business

Paul Lee Walston, Computer Science

Aaron Burn Wright, Teaching

 

VILLAGE MILLS, TX

Regina Diane Pressley, General Studies

 

VINTON, LA

Amber Ariana Foster, Process Technology

 

WARREN, TX

Joan Manuel Araujo, Sociology

 

WEST ORANGE, TX

Jason Avery Courville, Process Operating

Tawney Leigh Delano, Natural Science

 

WESTLAKE, LA

Makynzie Brooke Peck, Pre-Vocation Nursing

 

WINNIE, TX

Kendal Leigh Kirksey, Pharmacy Technology