Tracksters brave the elements at Gentry Bobcat Relays. See the results.

Published 9:18 am Friday, February 25, 2022

ORANGEFIELD – Here are the results of the Mike Gentry Bobcat Relays held at Orangefield High School:

BOYS DIVISION

Discus: 1. Avery, Vidor, 133-8; 2. Coulter, Orangefield, 132-7 ½; 3. Ware, PN-G, 125-3 ½.

Shot put: 1. WAmir ashington, LC-M, 45-6; 2. Hunter Ashworth, Orangefield, 44-8; 3. Roesler, Kelly, 44-7.

High jump: 1. Dubose, Vidor, 6-0; 2. Villavsen, Vidor, 6-0; 3. Singleton, Orangefield, 5-10.

Long jump: 1. Onuroah, Kelly, 21-7 ½; 2. Martel, H-J, 20-5 ½; 3. Fusilier, Lumberton, 19-10.

Triple jump: 1. Carson Peet, LC-M, 41-2; 2. Louviere, H-J, 40-2; 3. Spears, Orangefield, 39-0 ½.

Pole vault: Harrison Gauthier, BC, 15-0; 2. Rubio, H-J, 14-6; 3. Smith, Orangefield, 13-6.

3,200 meters: 1. Kai Reed, Vidor, 10:59.94; 2. Healy, Vidor, 11:15.93; 3. Quinn, Lumberton, 11:24.53.

400 meters: 1. Cowart, Lumberton, 52.12; 2. Valladsen, Vidor, 53.43; 3. Allen, Kirbyville, 53.5.

400-meter relay: 1. Lumberton 44.06; 2. LC-M 44.26; 3. PN-G 44.82.

800 meters: 1. Jacobs, PN-G, 1:58.2; 2. Payton Wrinkle, Orangefield, 2:08.1; 3. Reed, LC-M, 2:14.5.

800-meter relay: 1. Lumberton 1:33.81; 2. PN-G 1:34.40; 3. Livingston 1:38.51.

100 meters: 1. Jacobs, PN-G, 10.7; 2. Dwight Davis, LC-M, 11.07; 3. Maze, Kelly, 11.17.

110-meter hurdles: 1. Dubose, Vidor, 16.48; 2. Mason, Lumberton, 16.9; 3. Hathaway, Livingston, 17.08.

200 meters: 1. Radford, Lumberton, 23.44; 2. Cheatham, Buna, 23.98; 3. Martel, H-J, 24.15.

300-meter hurdles: 1. Mason, Lumberton, 44.34; 2. Picard, LC-M, 44.78; 3. Arzola, Orangefield, 45.71.

1,600 meters: 1. Waldrip, Lumberton, 5:02.68; 2. Fawcett, Vidor, 5:04.58; 3. Healy, Vidor, 5:06.18.

1,600-meter relay: 1. PN-G 3:44.17; 2. LC-M 3:45.04; 3. Lumberton 3:50.30.

Team standings: 1. Lumberton 135; 2. LC-M 99; 3. Vidor 92; 4. PN-G 84; 5. Orangefield 61; 6. Hardin-Jefferson 36; 7. Livingston 31; 8. Kelly 27; 9. Kirbyville 20; 10. Bridge City 11.

GIRLS DIVISION

Discus: 1. Hawthorne, Orangefield, 112-9; 2. Rawls, Orangefield, 104-2 ½; 3. Sherman, Vidor, 88-3 ½.

Shot put: 1. Joseph, LC-M, 36-0; 2. Arnold, Kirbyville, 34-2; 3. Simpson, LC-M, 33-11.

High jump: 1. (t.) Caryss Carpenter, BC, 5-3 and Lee, Vidor 5-3; 3. Hawkins, H-J, 5-2.

Long jump: 1. Butler, PN-G, 18-7 ¾; 2. Caryss Carpenter, BC, 16-2 ¾; 3. Casrie, Buna, 15-7.

Triple jump: 1. Butler, PN-G, 39-5; 2. Crochet, Orangefield, 33-11; 3. Wolfe, Lumberton, 32-1 ½.

Pole vault: 1. Morgan Louvier, BC, 9-0; 2. Clark, BC, 8-6; 3. Dawson, Buna, 7-6.

3,200 meters: 1. Annabelle Fisher, LC-M, 12:14.81; 2. Taylor, LC-M, 13:05.09; 3. Needham, Lumberton, 13:57.94.

400 meters: 1. Wright, Vidor, 1:04.50; 2. Jeane, Orangefield, 1:06.03; 3. Rodriguez, Vidor, 1:06.37.

400-meter relay: 1. Bridge City 52.78; 2. Livingston 53.45; 3. Orangefield 53.58.

800 meters: 1. Wright, Vidor, 2:34.43; 2. Duncan, Livingston, 2:40.3; 3. Bushnell, 2:40.7.

800-meter relay: 1. Lumberton 1:53.09; 2. PN-G 1:53.52; 3. Orangefield 1:55.0.

100 meters: 1. Barefield, H-J, 11.86; 2. Butler, PN-G, 11.96; 3. Castie, Buna, 12.79.

100-meter hurdles: 1. Caryss Carpenter, BC, 16.01; 2. Gonzales, PN-G, 17.48; 3. Henry, LC-M, 17.73.

200 meters: 1. Doctor, Kelly, 27.08; 2. Guillory, BC, 27.74; 3. Holeman, Lumberton, 28.03.

300-meter hurdles: 1. Griffin, PN-G, 54.28; 2. Haley, Orangefield, 54.38; 3. Tippons, LC-M, 54.41.

1,600 meters: 1. Annabelle Fisher, LC-M, 5:51.36; 2. Bull, LC-M, 6:13.49; 3. Hochstrasser, PN-G, 6:25.35.

1,600-meter relay: 1. PN-G 4:25.84; 2. Vidor 4:33.41; 3. Bridge City 4:45.04.

Team standings: 1. PN-G 125; 2. Bridge City 104; 3. Orangefield 87; 4. Vidor 86; 5. LC-M 71; 6. Lumberton 42; 7. Livingston 36; 8. (t.) Hardin-Jefferson and Buna 19; 10. Kelly 18; 11. Kirbyville 17.