• 68°

BC’s Shaw, OF’s Wrinkle, LC-M’s Fisher win at Cardinal CC Meet; full results

32nd Annual Cardinal Classic 2020 – 10/22/2020 2:23:51 PM

Claiborne West Park, Vidor, TX

 

Varsity Boys 5000 Meter Run

==========================================================================

Name                      Yr Team                           Time   Pts

==========================================================================

1 Caden Shaw                   Bridge City High School   16:57.23   —

2 Gabriel Villanueva           Barbers Hill High School   17:17.70     1

3 Beau Waldrop                 Lumberton High School     17:25.92   —

4 Caleb Wampler               Barbers Hill High School   17:36.38     2

5 Caleb Wilson                 Westbrook High School     17:41.86     3

6 Carlos Aguilar               Cleveland High School     17:45.32     4

7 Zach Ferrigno               Barbers Hill High School   17:59.18     5

8 Dylan Wright                 Silsbee High School       18:13.70     6

9 Cyrus Jacobs                 Port Neches – Groves High 18:24.26     7

10 Jason Lovejoy               Port Neches – Groves High 18:29.00     8

11 Ashton Johnson               Barbers Hill High School   18:30.16     9

12 Ashten Barker               Barbers Hill High School   18:37.72   10

13 Tyler Groom                 Barbers Hill High School   18:42.33   11

14 Denver Carr                 Barbers Hill High School   18:48.38   12

15 Adan Aleantara               Cleveland High School     18:52.29   13

16 Kevin Palma                  Cleveland High School     19:03.45   14

17 Aydan Chatman               Memorial High School       19:05.40   —

18 Marc Gutierrez               Silsbee High School       19:12.18   15

19 Blake Webb                   Nederland High School      19:30.83   16

20 Kyle Thompson               Port Neches – Groves High 19:37.42   17

21 Ryan Fruge                   Barbers Hill High School   19:40.14   18

22 Andrew Williams             Barbers Hill High School   19:46.21   19

23 Tanner Moser                 Barbers Hill High School   19:51.29   20

24 Virgilio DeLaFuente         Barbers Hill High School   19:51.85   21

25 Matthew Eyre                 Silsbee High School       20:00.20   22

26 Matthew Satchfield          Port Neches – Groves High 20:11.26   23

27 Junior Izaguirre             Cleveland High School     20:12.93   24

28 Gabe White                   Barbers Hill High School   20:16.75   25

29 Cody Rodriques               Silsbee High School       20:17.84   26

30 Edwin Valenzuela             Port Neches – Groves High 20:33.26   27

31 Bobby Barton                 Silsbee High School       20:37.00   28

32 Eli Cravy                   Silsbee High School       20:42.52   29

33 Brayden Nguyen               Barbers Hill High School   20:49.97   30

34 Diego Cintron               Barbers Hill High School   20:50.21   —

35 Erik Lawrence               Silsbee High School       20:55.46   31

36 Nolan Heidenrich             Nederland High School     21:01.38   32

37 Colin Saveat                 Westbrook High School     21:05.00   33

38 Rylee Bergeron               Port Neches – Groves High 21:16.19   34

39 Daelyn Hale                 Nederland High School     21:20.57   35

40 Ramos Pedro                 Nederland High School     21:37.64   36

41 Diego Aviles                 Nederland High School     21:44.83   37

42 Andrew Dugas                 Nederland High School     21:45.70   38

43 Owen Thompson               Cleveland High School     21:47.37   39

44 Seth Aguilar                 Port Neches – Groves High 21:51.76   40

45 Luke Nguyen                 Port Neches – Groves High 21:52.35   —

46 Jeramias Mendez             Cleveland High School     21:53.00   41

47 Gavin Puckett               Westbrook High School     21:55.95   42

48 Michael Vargas               Westbrook High School     22:16.47   43

49 Christian Brown             Westbrook High School     22:16.72   44

50 Jeremiah Broussard           Westbrook High School     22:17.09   45

51 Connor Oliphant             Westbrook High School     22:17.54   46

52 Jackson Oliphant             Westbrook High School     22:19.24   —

53 Alexandro Maldonado        Memorial High School       23:40.85   —

54 Autrey Nichols               Port Neches – Groves High 23:53.49   —

55 Malachi Nunley               Nederland High School     24:18.71   47

56 Brennan Meredith             Nederland High School     24:19.51   —

57 Toby Berry                   Nederland High School     25:06.46   —

58 Brennen McDonald             Barbers Hill High School   25:44.14   48

59 Kelly Tran                   Memorial High School       32:44.37   —

 

 

 

Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores

==========================================================================

Team                       Pts     1   2   3   4   5   (6) (7)

==========================================================================

1 Barbers Hill High School   27     1   2   5   9   10   11   48

Total Time: 1:30:02     Average: 18:00.23     1-5 Split: 1:21

2 Port Neches – Groves High   82     7   8   17   23   27   34   40

Total Time: 1:37:16     Average: 19:27.04     1-5 Split: 2:09

3 Barbers Hill High School   90     12   18   19   20   21   25   30

Total Time: 1:37:58     Average: 19:35.58     1-5 Split: 1:04

4 Cleveland High School       94     4   13   14  24   39   41   –

Total Time: 1:37:42     Average: 19:32.28     1-5 Split: 4:03

5 Silsbee High School         97     6   15   22   26   28   29   31

Total Time: 1:38:21     Average: 19:40.19     1-5 Split: 2:24

6 Nederland High School       156   16   32   35   36   37   38   47

Total Time: 1:45:16     Average: 21:03.05     1-5 Split: 2:14

7 Westbrook High School       165     3   33   42   43   44   45   46

Total Time: 1:45:16     Average: 21:03.20     1-5 Split: 4:35

RaceTab 3 by MileSplit     Registered to: Bryan Bozman, Bridge City HS Cross Country

 

32nd Annual Cardinal Classic 2020 – 10/22/2020 2:23:51 PM

Claiborne West Park, Vidor, TX

 

 

 

Varsity Girls 5000 Meter Run

==========================================================================

Name                     Yr Team                           Time   Pts

==========================================================================

1 Mary Kathryn Gibson         Renaissance Academy       20:42.01   —

2 Katherine Page               Port Neches – Groves High 21:22.82     1

3 Julia Kacmarek               Barbers Hill High School   21:37.34     2

4 Alexis Galaviz               Barbers Hill High School   21:55.29     3

5 Micdal Facundo               Cleveland High School     22:04.98     4

6 Claire Uribe                Silsbee High School       22:10.66   —

7 Grace Richard               Port Neches – Groves High 22:12.79     5

8 Makayla Johnson             Barbers Hill High School   22:19.12     6

9 Hannah Campbell             Port Neches – Groves High 22:25.16     7

10 Katie Peck                   Barbers Hill High School   22:33.97     8

11 Peyton Dagley               Barbers Hill High School   22:38.01     9

12 Claire Broussard             Nederland High School     22:39.05   10

13 Maya DeMoss                 Westbrook High School     22:47.41   11

14 Ava Wiltz                   Nederland High School     22:48.44   12

15 Natalia Hochstrasser         Port Neches – Groves High 22:52.46   13

16 Abigail Ayers              Westbrook High School     22:55.44   14

17 Cesia Facundo               Cleveland High School     23:15.47   15

18 Sanaria Butler               Port Neches – Groves High 23:24.04   16

19 Bailee Nguyen               Barbers Hill High School   23:36.75   17

20 Briana Palmer               Barbers Hill High School   23:44.49   18

21 Desire Robles               Port Neches – Groves High 23:51.77   19

22 Christina Vasquez           Barbers Hill High School   23:57.07   20

23 Annie Bebee                  Silsbee High School       24:00.07   —

24 Jolee Beard                 Port Neches – Groves High 24:00.27   21

25 Angel Redmond               Westbrook High School     24:32.49   22

26 Maggie McNally               Barbers Hill High School   24:40.44   —

27 Demi Trammell               Barbers Hill High School   24:46.36   —

28 Karrie-Faith Anders         Nederland High School     24:48.33   23

29 Serenity Poydence           Port Neches – Groves High 24:57.55   —

30 Kayleen Ramirez             Barbers Hill High School   24:57.92   —

31 Molly Hansen                 Westbrook High School     24:58.41   24

32 Sydney Nelson               Nederland High School     25:11.66   25

33 Meredith Gideon             Westbrook High School     25:13.60   26

34 Libbie Sanders               Port Neches – Groves High 25:23.50   —

35 Paisley Laing               Port Neches – Groves High 25:45.08   —

36 Jackie Moreno               Cleveland High School     25:51.11   27

37 Ashlynn Lane                 Westbrook High School     26:10.16   28

38 Yeli Rivera                 Barbers Hill High School   26:21.42   29

39 Halle Arnold                 Nederland High School     26:29.24   30

40 Isabella Barrett             Westbrook High School     26:29.64   31

41 Grace Mathis                 Barbers Hill High School   26:42.80   32

42 Kamryn Brewer               Nederland High School     26:52.09   33

43 Kindred Nguyen              Port Neches – Groves High 26:56.61   —

44 Elissa Rangel               Barbers Hill High School   27:19.41   34

45 Kathlyn Huynh               Westbrook High School     27:47.69   —

46 Kasey Barrera               Cleveland High School     27:56.09   35

47 Caylin Arnold               Nederland High School     28:01.73   36

48 Olivia Zeig                 Port Neches – Groves High 28:04.55   —

49 Leah Lopez                   Westbrook High School     29:41.50   —

50 Noslen Cruz                  Cleveland High School     30:14.90   37

51 Jordan Sokic                 Westbrook High School     31:14.40   —

52 Harley Banning               Barbers Hill High School   31:23.68   38

53 Isabel Peery                 Barbers Hill High School   31:24.12   39

54 Diana Resendez               Memorial High School       34:02.87   —

 

 

 

Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores

==========================================================================

Team                       Pts     1   2   3   4   5   (6) (7)

==========================================================================

1 Port Neches – Groves High   42     1   5   7   13   16   19   21

Total Time: 1:52:18     Average: 22:27.46     1-5 Split: 2:02

2 Barbers Hill High School   43     3   6   8   9   17   18   20

Total Time: 1:53:04     Average: 22:36.63     1-5 Split: 1:42

3 Westbrook High School       97     11   14   22   24   26   28   31

Total Time: 2:00:28     Average: 24:05.47     1-5 Split: 2:27

4 Nederland High School       100   10   12   23   25   30   33   36

Total Time: 2:01:57     Average: 24:23.35     1-5 Split: 3:51

5 Cleveland High School       118     4   15   27   35   37   –   –

Total Time: 2:09:23     Average: 25:52.51     1-5 Split: 8:10

6 Barbers Hill High School   135     2   29   32   34   38   39   –

Total Time: 2:13:25     Average: 26:40.93     1-5 Split: 9:47

Varsity Boys 5000 Meter Run

==========================================================================

Name                     Yr Team                           Time   Pts

==========================================================================

1 Payton Wrinkle               Orangefield High School   17:20.33     1

2 Kia Reed                     Vidor High School         17:54.51   —

3 Patrick Flowers             Liberty High School       17:57.94     2

4 Angel Ruiz                   Liberty High School       18:33.93     3

5 Matthew Morin               Liberty High School       18:51.76     4

6 Andrew Fawcett               Vidor High School         19:09.23   —

7 Kyler King                   Hamshire Fannett High Sch 19:18.50     5

8 Victor Hernandez             Bridge City High School   19:32.85   —

9 Gavin Tallina               Lumberton High School     19:42.49     6

10 Rene Romero                 Liberty High School       19:49.33     7

11 Eli Quinn                   Lumberton High School     19:53.44     8

12 Rodrigue Farrell             Hamshire Fannett High Sch 19:57.95     9

13 Tomas Gonzalez               Liberty High School       19:58.65    10

14 Liam Faulkner               Bridge City High School   19:59.18   —

15 Bowman Fawcett               Vidor High School         20:05.91   —

16 Kieffer Reed                 Little Cypress – Mauricev 20:17.23   11

17 Brayden Babin              Orangefield High School   20:31.30   12

18 Lucas Wheeler               Hamshire Fannett High Sch 20:39.51   13

19 Cody Strause                 Orangefield High School   20:54.79   14

20 Timothy Trammell             Orangefield High School   20:57.77   15

21 Connor Shipman               Huffman Hargrave High Sch 21:01.46   16

22 Bryce Moore                 Orangefield High School   21:04.45   17

23 Eli Cowart                  Lumberton High School     21:05.50   18

24 Roul Ramones                 Lumberton High School     21:11.38   19

25 Jacob Longlois               Little Cypress – Mauricev 21:25.57   20

26 Eric Gauna                   Huffman Hargrave High Sch 21:26.00   21

27 Ryan Foreman                 Little Cypress – Mauricev 21:26.43   22

28 Leyton Loft                 Orangefield High School   21:27.70   23

29 D.J. Watts                   Anahuac High School       21:38.68   24

30 Caleb Barton                Huffman Hargrave High Sch 21:42.06   25

31 Travis Berres               Lumberton High School     21:48.86   26

32 Marshal Braus               Little Cypress – Mauricev 21:54.50   27

33 Chase Herrington             Anahuac High School       22:14.70   28

34 Mason Houghton               Orangefield High School   22:24.09   29

35 Ruben Garcia                 Huffman Hargrave High Sch 22:32.55   30

36 Cameron Lyons               Bridge City High School   22:53.90   —

37 Levi Young                   Huffman Hargrave High Sch 23:03.82   31

38 Samuel Anderson             Lumberton High School     23:05.82   32

39 Jahir Trevino               Huffman Hargrave High Sch 23:13.89   33

40 Caleb Bliss                 Hamshire Fannett High Sch 23:18.43   34

41 Austin Robinson             Little Cypress – Mauricev 23:18.75   35

42 Jonathan Butler             Little Cypress – Mauricev 23:24.01   36

43 Jaime Garza                 Anahuac High School       23:30.77   37

44 Seth Kelone                 Bridge City High School   24:10.16   —

45 Walker Pierson               Hamshire Fannett High Sch 24:21.51   38

46 Ben Villarreal               Huffman Hargrave High Sch 24:32.26   39

47 Kevin Luong                 Orangefield High School   24:57.99   —

48 Dallin Stovall               Lumberton High School     25:21.17   40

49 Dakota Williford             Orangefield High School   25:22.51   —

50 Cole Majors                Anahuac High School       25:26.29   41

51 Christopher Dilley           Vidor High School         25:42.17   —

52 Jason Perez                 Little Cypress – Mauricev 25:51.85   42

53 Brandt Hancock               Hamshire Fannett High Sch 26:15.88   43

54 Austin Amaya                 Anahuac High School       26:31.50   44

55 Brenden Fenter               Lumberton High School     26:35.48   —

56 James Kennedy               Anahuac High School       27:17.10   45

57 Jase Callaway                Huffman Hargrave High Sch 27:46.27   —

58 Payton Siti                 Lumberton High School     29:02.31   —

59 Cooper Wilcox               Hamshire Fannett High Sch 29:50.01   46

60 Joshua Eckerle               Orangefield High School   30:36.95   —

61 Jeremiah Alvarez             Little Cypress – Mauricev 32:02.61   —

 

 

 

Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores

==========================================================================

Team                       Pts     1   2   3   4   5   (6) (7)

==========================================================================

1 Liberty High School         26     2   3   4   7   10   –   –

Total Time: 1:35:12     Average: 19:02.33     1-5 Split: 2:01

2 Orangefield High School     59     1   12   14   15   17   23   29

Total Time: 1:40:49     Average: 20:09.73     1-5 Split: 3:45

3 Lumberton High School       77     6   8   18   19   26   32   40

Total Time: 1:43:42     Average: 20:44.34     1-5 Split: 2:07

4 Hamshire Fannett High Sch   99     5   9   13   34   38   43   46

Total Time: 1:47:36     Average: 21:31.18     1-5 Split: 5:04

5 Little Cypress – Mauricev   115   11  20   22   27   35   36   42

Total Time: 1:48:23     Average: 21:40.50     1-5 Split: 3:02

6 Huffman Hargrave High Sch   123   16   21   25   30   31   33   39

Total Time: 1:49:46     Average: 21:57.18     1-5 Split: 2:03

7 Anahuac High School         174   24   28   37   41   44   45   –

Total Time: 1:59:22     Average: 23:52.39     1-5 Split: 4:53

Varsity Girls Two Mile Run

==========================================================================

Name                     Yr Team                           Time   Pts

==========================================================================

1 Annabelle Fisher             Little Cypress – Mauricev 12:26.27     1

2 Kenady Davis                 Lumberton High School     13:46.48     2

3 Bella King                   Hamshire Fannett High Sch 13:47.61     3

4 Madeleine Gallagher         Lumberton High School     14:14.98     4

5 Mikenna Brown               Lumberton High School     14:33.61     5

6 Julianne Shivers             Liberty High School       14:35.37     6

7 Adrienne Perkins             Anahuac High School       14:42.45     7

8 Jada Thrash                 Hamshire Fannett High Sch 14:43.14     8

9 Holly Thomas                 Liberty High School       14:44.12     9

10 Kendra Long                 Vidor High School         14:57.39   —

11 Robyn Courmier               Little Cypress – Mauricev 15:10.64   10

12 Adiee Brown                 Lumberton High School     15:19.65   11

13 Sofia Rodriguez             Vidor High School         15:23.07   —

14 Lidianna Reyes               Lumberton High School     15:23.72   12

15 Emily Hernandez             Anahuac High School       15:25.14   13

16 Cadence Harrelson           Orangefield High School   15:25.45   14

17 Roselyn Garcia               Hamshire Fannett High Sch 15:25.81   15

18 Jenna Hallman              Little Cypress – Mauricev 15:28.34   16

19 Kailyn Guillory             Bridge City High School   15:38.43   17

20 Sally Crosby                 Orangefield High School   15:49.93   18

21 Jesel Tobias                 Anahuac High School       15:51.61   19

22 Kira Merendino               Orangefield High School   16:04.42   20

23 DeAsia Tippins               Little Cypress – Mauricev 16:23.50   21

24 Iris Lobatos                 Bridge City High School   16:28.57   22

25 Juanita Diaz                Anahuac High School       16:30.68   23

26 Lia Nguyen                   Hamshire Fannett High Sch 16:43.79   24

27 Kaylee Hernandez             Liberty High School       16:44.81   25

28 Elizabeth Castro             Orangefield High School   16:49.17   26

29 Jessica Downing             Huffman Hargrave High Sch 16:55.98   —

30 Karlee Smith                 Bridge City High School   17:01.48   27

31 Devyn Cherry                 Bridge City High School   17:08.95   28

32 Valerig Torres               Liberty High School       17:11.20   29

33 Miranda Keltz               Little Cypress – Mauricev 17:22.37   30

34 Danika Williamson           Little Cypress – Mauricev 17:38.15   31

35 Riley Thomason               Bridge City High School   17:47.62   32

36 Layne Montoya               Hamshire Fannett High Sch 17:48.51   33

37 Brianna Sanchez             Liberty High School       17:54.26   34

38 Savannah Desormeaux         Anahuac High School       17:56.79   35

39 Abby Colburn                 Liberty High School       17:59.89   36

40 Kylee Smith                 Orangefield High School   18:04.32   37

41 Audrey Postula               Lumberton High School     18:35.67   38

42 Gracie Samford              Huffman Hargrave High Sch 18:48.62   —

43 Lexi Chaparro               Liberty High School       19:17.07   39

44 Brooklyn Carpenter           Bridge City High School   19:26.95   40

45 Grace Dillow                 Bridge City High School   20:03.16   41

46 Natalie Vincent             Hamshire Fannett High Sch 20:49.79   42

47 Alivia Farrell               Hamshire Fannett High Sch 23:12.61   43

 

 

 

Varsity Girls Two Mile Run Team Scores

==========================================================================

Team                       Pts     1   2   3   4   5   (6) (7)

==========================================================================

1 Lumberton High School       34     2   4   5   11   12   38   –

Total Time: 1:13:19     Average: 14:39.69     1-5 Split: 1:38

2 Little Cypress – Mauricev   78     1   10   16   21   30   31   –

Total Time: 1:16:52     Average: 15:22.23     1-5 Split: 4:57

3 Hamshire Fannett High Sch   83     3   8   15   24   33   42   43

Total Time: 1:18:29     Average: 15:41.78     1-5 Split: 4:01

4 Anahuac High School         97     7   13   19   23   35   –   –

Total Time: 1:20:27     Average: 16:05.34     1-5 Split: 3:15

5 Liberty High School         103     6   9   25   29   34   36   39

Total Time: 1:21:10     Average: 16:13.96     1-5 Split: 3:19

6 Orangefield High School     115   14   18   20   26   37   –   –

Total Time: 1:22:14     Average: 16:26.66     1-5 Split: 2:39

7 Bridge City High School     126   17   22   27   28   32   40   41

Total Time: 1:24:06     Average: 16:49.01     1-5 Split: 2:10