• 90°

WO-S boys, BC girls capture Pirate Relays titles; results

VIDOR – The West Orange-Stark Mustangs boys and the Bridge City Lady Cardinals captured the team titles at the Vidor Pirate Relays Thursday.

The Mustang boys finished with 101 points, barely nipping second-place Bridge City (100) while East Chambers was third with 92.

The Lady Cardinals piled up 94.5 points, easily outdistancing second-place Kelly (73) and third-place Hardin-Jefferson.

VIDOR – Here are the results of the Pirate Relays held at Vidor High School Thursday:

BOYS DIVISION

High jump: 1. Guidry, East Chambers, 6-0; 2. Terrell, WO-S 5-8; 3. Ogle, H-J, 5-8.

Long jump: 1. Baltrip, Silsbee, 20-6; 2. Perrault, East Chambers, 20-3 ¼; 3. Powell, Vidor, 19-11 ½.

Triple jump: 1. Guillory, East Chambers, 41-8 ¼; 2. Baltrip, Silsbee, 41-6; 3. Adams, Bridge City, 40-2 ½.

Shot put: 1. Brown, LC-M, 50-7; 2. Samaha, H-J, 43-0; 3. Jones, Bridge City, 42-2 ½.

Discus: 1. Brown, LC-M, 147-4; 2. Berry, WO-S, 135-8; 3. Samaha, H-J, 124-11.

Pole vault: 1. Gauthier, Bridge City, 13-0; 2. Smith, Orangefield, 12-0; 3. Davis, Orangefield, 11-6.

3,200 meters: 1. Shaw, Bridge City, 10:47.0; 2. Reed, Vidor, 11:01.0; 3. Tortorice, Kelly, 11:04.0.

400-meter relay: 1. WO-S 43.75; 2. Lumberton 44.52; 3. H-J 44.54.

800 meters: 1. Dickerson, H-J, 2:11.6; 2. Wrinkle, Orangefield, 2:12.7; 3. Galvin, WO-S, 2:16.1.

110-meter hurdles: 1. Jones, WO-S, 15.26; 2. Guidry, East Chambers, 15.73; 3. Pollock, LC-M, 16.59.

100 meters: 1. Shelvin, East Chambers, 10.66; 2. Potter, Bridge City, 11.11; 3. Perrault, East Chambers, 11.3.

800-meter relay: 1. WO-S 1:33.5; 2. Silsbee 1:33.6; 3. H-J 1:33.8.

400 meters: 1. Dickerson, H-J, 53.02; 2. Ross, WO-S, 54.42; 3. Harris, WO-S, 55.62.

300-meter hurdles: 1. Guidry, East Chambers, 40.26; 2. Terrell, WO-S, 43.26; 3. Pollock, LC-M, 43.6.

200 meters: 1. Shelvin, East Chambers, 21.61; 2. Jenkins, Lumberton, 22.84; 3. Adams, Bridge City, 22.86.

1,600 meters: 1. Shaw, Bridge City, 4:50.1; 2. Wrinkle, Orangefield, 4:54.9; 3. Reed, Vidor, 4:59.8.

1,600-meter relay: 1. East Chambers 3:31.0; 2. Lumberton 3:41.6; 3. Bridge City 3:45.8.

Team standings: 1. WO-S 101; 2. Bridge City 100; 3. East Chambers 92; 4. Hardin-Jefferson 75.5; 5. Lumberton 61; 6. LC-M 53.5; 7. Orangefield 51; 8. Silsbee 38; 9. Vidor 35; 10. Kelly 23.

GIRLS DIVISION

High jump: 1. Carpenter, Bridge City, 5-4; 2. Lee, Vidor, 5-0; 3. Laurent, H-J, 4-10.

Long jump: 1. Arline, H-J, 16-8 ¾; 2. Carpenter, Bridge City, 16-3; 3. Watson, WO-S, 15-8.

Triple jump: 1. Holman, Silsbee, 36-0 ¼; 2. Arline, H-J, 34-6 ½; 3. Carpenter, Bridge City, 34-0 ½.

Shot put: 1. Williamson, Silsbee, 31-9; 2. Joseph, LC-M, 31-7; 3. Melton, Bridge City, 30-6.

Discus: 1. Onurah, Kelly, 106-3; 2. Williamson, Silsbee, 103-8; 3. Melton, Bridge City, 98-1.

Pole vault: 1. Stevens, East Chambers, 9-0; 2. Moore, East Chambers, 7-6; 3. Hernandez, Lumberton, 7-0.

3,200 meters: 1. Smith, Lumberton, 12:29.0; 2. Fisher, LC-M, 12:30; 3. Burgos, East Chambers, 13:20.

400-meter relay: 1. WO-S 50.29; 2. Kelly 51.09; 3. Bridge City 51.16.

800 meters: 1. Helm, Orangefield, 2:31.8; 2. Burgos, East Chambers, 2:34.5; 3. Bennett, H-J, 2:34.9.

100-meter hurdles: 1. Carpenter, Bridge City, 16.16; 2. Moreau, Bridge City, 17.09; 3. Lee, Vidor, 17.23.

100 meters: 1. Arline, H-J, 12.95; 2. Uzoh, Kelly, 13.05; 3. Hood, Lumberton, 13.12.

800-meter relay: 1. WO-S 1:48.0; 2. H-J 1:52.3; 3. LC-M 1:53.0.

400 meters: 1. Hood, Lumberton, 1:02.1; 2. Plessela, Kelly, 1:02.8; 3. Brydson, Silsbee, 1:03.2.

300-meter hurdles: 1. Stevens, East Chambers, 49.97; 2. Moreau, Bridge City, 51.77; 3. Miller, WO-S, 52.15.

200 meters: 1. Thomas, East Chambers, 26.23; 2. Holman, Silsbee, 26.68; 3. Uzoh, Kelly, 26.76.

1,600 meters: 1. Smith, Lumberton, 5:52.6; 2. Fisher, LC-M, 5:52.8; 3. Harrelson, Orangefield, 6:13.8.

1,600-meter relay: 1. Silsbee 4:18.1; 2. Vidor 4:22.1; 3. Kelly 4:25.7.

Team standings: 1. Bridge City 94.5; 2. Kelly 73; 3. Hardin-Jefferson 67; 4. Silsbee 66; 5. WO-S 63.5; 6. East Chambers 62; 7. Vidor 60.6; 8. LC-M 49; 9. Lumberton 48.3; 10. Orangefield 28; 11. Nederland 2.