• 84°

Bridge City track teams capture team titles at their own Cardinal Relays; results

BRIDGE CITY – Both the Bridge City Cardinals and Lady Cardinals track teams captured the team titles at the Cardinal Relays Thursday.

The Lady Cardinals collected 111 points to edge out second-place Port Neches-Groves while the Cardinal boys had 136 points while West Orange-Stark was second with 107.

BRIDGE CITY – Here are the results of the Cardinal Relays held at Bridge City High School Thursday:

BOYS DIVISION

High jump: 1. Melvo, Hardin-Jefferson, 6-0; 2 (t.). Terrell, WO-S, 5-10; Estridge, Buna, 5-10; Elliott, LC-M, 5-10.

Long jump: 1. Jones, WO-S, 21-1 ½; 2. Martel, Hardin-Jefferson, 19-8; 3. Moore, Bridge City, 19-4.

Triple jump: 1. Moore, Bridge City, 40-6; 2. Oceguera, Bridge City, 39-3; 3. Adams, Bridge City, 39-2.

Shot put: 1. Brown, LC-M, 51-4 ½; 2. Sinton, Buna, 41-1; 3. Roseler, Kelly, 39-9 ½.

Discus: 1. Brown, LC-M, 151-6; 2. Berry, WO-S, 126-9; 3. Hallman, Bridge City, 113-7.

Pole vault: 1. Gauthier, Bridge City, 12-6; 2. Smith, Orangefield, 11-6; 3. Davis, Orangefield, 11-6.

3,200 meters: 1. Shaw, Bridge City, 10:33.13; 2. Reed, Vidor, 10:44.64; 3. Tortorice, Kelly, 11:05.95.

400-meter relay: 1. WO-S 43.43; 2. PN-G 44.25; 3. Bridge City 44.36.

800 meters: 1. Wrinkle, Orangefield, 2:13.32; 2. Dickerson, Hardin-Jefferson, 2:14.02; 3. Bloomer, Vidor, 2:18.03.

110-meter hurdles: 1. Jones, WO-S, 15.03; 2. Pollock, LC-M, 16.76; 3. Mason, Lumberton, 16.87.

100 meters: 1. Potter, Bridge City, 10.86; 2. Champine, LC-M, 11.04; 3. Spears, LC-M, 11.05.

800-meter relay: 1. PN-G 1:34.73; 2. Lumberton 1:35.78; 3. Bridge City 1:36.38.

400 meters: 1. Dickerson, Hardin-Jefferson, 54.47; 2. Ross, WO-S, 54.57; 3. Bourque, Bridge City, 55.83.

300-meter hurdles: 1. Terrell, WO-S, 44.17; 2. Pollock, LC-M, 44.47; 3. Tran, Bridge City, 44.53.

200 meters: 1. Jacobs, PN-G, 22.1; 2. Sellers, Lumberton, 23.01; 3. Green, PN-G, 23.78.

1,600 meters: 1. Shaw, Bridge City, 4:49.33; 2. Reed, Vidor, 5:00.33; 3. Wrinkle, Orangefield, 5:06.53.

1,600-meter relay: 1. WO-S 3:39.6; 2. Lumberton, 3:44.5; 3. Bridge City 3:45.34.

Team standings: 1. Bridge City 136; 2. WO-S 107; 3. PN-G 68; 4. LC-M 62.5; 5. Lumberton 61; 6. Orangefield 54; 7. Hardin-Jefferson 45.5; 8. (t.) Kelly 25, Vidor 25; 10. Buna 19; 11. Kountze 5.

GIRLS DIVISION

High jump: 1. Carpenter, Bridge City, 5-2; 2. Ranolls, Bridge City, 5-0; 3. Lee, Vidor, 5-0.

Long jump: 1. Arline, Hardin-Jefferson, 17-1; 2. Butler, PN-G, 17-0; 3. Carpenter, Bridge City, 16-6.

Triple jump: 1. Butler, PN-G, 36-4; 2. Carpenter, Bridge City, 35-10; 3. Arline, Hardin-Jefferson, 35-8 ½.

Shot put: 1. Hawthorne, Orangefield, 31-11 ½; 2. Larkin, Bridge City, 31-9; 3. Joseph, LC-M, 31-5.

Discus: 1. Onurah, Kelly, 102-1; 2. Hawthorne, Orangefield, 95-6; 3. Uzoh, Kelly, 94-7.

Pole vault: 1. Mason, Buna, 7-6; 2. Baters, Vidor, 7-6; 3. Green, Vidor, 7-0.

3,200 meters: 1. Fisher, LC-M, 13:18; 2. Poydence, PN-G, 13:49; 3. Gallagher, Lumberton, 13:55.

400-meter relay: 1. Kelly 51.95; 2. WO-S 51.26; 3. Bridge City 51.38.

800 meters: 1. Bennett, Hardin-Jefferson, 2:41.21; 2. Wright, Vidor, 2:44.08; 3. Brown, Lumberton, 2:45.95.

100-meter hurdles: 1. Carpenter, Bridge City, 15.98; 2. Herrera, PN-G, 17.01; 3. Gonzales, PN-G, 17.39.

100 meters: 1. Watson, WO-S, 12.25; 2. Arline, Hardin-Jefferson, 12.54; 3. Uzoh, Kelly, 12.57.

800-meter relay: 1. WO-S 1:50.10; 2. Bridge City 1:54.55; 3. Lumberton 1:56.35.

400 meters: 1. Butler, PN-G, 58.73; 2. Hood, Lumberton 1:02.06; 3. Plessela, Kelly, 1:05.05.

300-meter hurdles: 1. Pham, PN-G, 49.94; 2. Griffin, PN-G, 51.18; 3. Dosch, Bridge City, 51.48.

200 meters: 1. Uzoh, Kelly, 26.87; 2. Garrett, WO-S, 27.21; 3. Ranolls, Bridge City, 27.74.

1,600 meters: 1. Fisher, LC-M, 5:43.05; 2. Brown, Lumberton, 6:05.33; 3. Harrelson, Orangefield, 6:08.8.

1,600-meter relay: 1. PN-G 4:21.95; 2. Vidor 4:27.53; 3. Kelly 4:28.16.

Team standings: 1. Bridge City 111; 2. PN-G 108; 3. Kelly 73; 4. Vidor 69.5; 5. WO-S 57; 6. Lumberton 51; 7. Orangefield 49.5; 8. LC-M 40; 9. Hardin-Jefferson 38; 10. Buna 18; 11. Kountze 5.