• 90°

BC boys capture Bobcat Relays team title; results

ORANGEFIELD – The Bridge City boys and the Port Neches-Groves girls won the team titles at the Bobcat Relays in Orangefield.

Point totals for the boys were Bridge City 131, WOS 111, LCM 95.5, Orangefield 85.5, Vidor 54, PN-G 52, Kelly 24, Kirbyville 20, Buna 13.

Point totals for the girls were PN-G 166, followed by Bridge City 129, WOS 67, Kelly 66, LC-M 60, Vidor 50, Orangefield 46, Buna 27, Kirbyville 2.

ORANGEFIELD – Here are the results of the Bobcat Relays held at Orangefield High School Thursday:

BOYS DIVISION

High jump: 1. Doucet, LC-M, 5-10; 2. Loft, Orangefield, 5-8; 3. Terrell, WO-S, 5-8.

Long jump: 1. Jadon Jones, WO-S, 20-8 ¾; 2. Cam Dishler, Orangefield, 20-0 ½; 3. D.J. Spears, LC-M, 19-7 ½.

Triple jump: 1. Ethan Oceguera, Bridge City, 39-9; 2. Josh Wright, Vidor, 39-4 ¼; 3. Blake Moore, Bridge City, 37-10.

Shot put: Brown, LC-M, 52-9; 2. Sitton, Buna, 42-0; 3. Mark Jones, Bridge City, 41-8.

Discus: 1. Kollyn Brown, LC-M, 129-6; 2. Kaiden Berry, WO-S, 126-4; 3. Callier, PN-G, 112-3 ½.

Pole vault: Harrison Gauthier, Bridge City, 13-0; 2. Smith, PN-G, 11-6; 3. Dwight Davis, Orangefield, 11-6.

3,200 meters: 1. Kai Reed, Vidor, 10:55; 2. Tortorice, Kelly, 11:22; 3. Cody Strause, Orangefield, 11:32.

400-meter relay: 1. Bridge City 44.94; 2. WO-S 44.98; 3. LC-M 45.88.

800 meters: 1. Jacobs, PN-G, 2:04.75; 2. Caden Shaw, Bridge City, 2:09.68; 3. Payton Wrinkle, Orangefield, 2:11.42.

110-meter hurdles: 1. Jadon Jones, WO-S, 15.4; 2. Brendon Pollock, LC-M, 16.91; 3. Kemper, PN-G, 17.86.

100 meters: 1. Jacobs, PN-G, 11.25; 2. D.J. Spears, LC-M, 11.32; 3. Brandon, Kirbyville, 11.58.

800-meter relay: 1. Vidor 1:36.04; 2. Bridge City 1:36.61; 3. WO-S 1:36.81.

400 meters: 1. Jacobs, PN-G, 49.95; 2. Bakarion Judge, WO-S, 54.65; 3. Jamarcus Ross, WO-S, 55.86.

300-meter hurdles: 1. Brendon Pollock, LC-M, 44.07; 2. Jerren Terrell, WO-S, 44.85; 3. Austin Richardson, Bridge City, 45.48.

200 meters: 1. Brando, Kirbyville, 23.62; 2. Brown, PN-G, 23.92; 3. Perry-Koci, Orangefield, 24.12.

1,600 meters: 1. Caden Shaw, Bridge City, 4:54.65; 2. Kai Reed, Vidor, 4:49.04; 3. Payton Wrinkle, Orangefield, 5:01.08.

1,600-meter relay: 1. WO-S 3:46.73; 2. Bridge City 3:48.87; 3. Orangefield 3:51.30.

Team standings: 1. Bridge City 131; 2. WO-S 111; 3 .LC-M 95.5; 4. Orangefield 85.5; 5. Vidor 54; 6. PN-G 52; 7. Kelly 24; 8. Kirbyville 20; 9. Buna 13.

GIRLS DIVISION

High jump: Caryss Carpenter, Bridge City, 5-6; 2. Lee, Vidor, 5-3; 3. Ranolls, Bridge City, 5-2.

Long jump: 1. Butler, PN-G, 17-0 ½; 2. Jones, Bridge City, 15-4; 3. Griffin, PN-G, 14-11 ¾.

Triple jump: 1. Butler, PN-G, 37-5; 2. Jones, Bridge City, 33-1; 3. Castie, Buna, 32-4.

Shot put: 1. Onurah, Kelly, 33-0; 2. Chrissy Joseph, LC-M, 31-11 ¼; 3. Larkin, Bridge City, 31-7.

Discus: 1. Onurah, Kelly, 97-7 ½; 2. Rasco, Bridge City, 89-9; 3. Joli Ponfick, Orangefield, 85-7.

Pole vault: 1. Clark, Bridge City, 8-0; 2. Mason, Buna, 8-0; 3. Whittington, Bridge City, 8-0.

3,200 meters: 1. Annabelle Fisher, LC-M, 12:53; 2. Lang, PN-G, 13:56; 3. Guillory, Bridge City, 14:11.

400-meter relay: 1. WO_S 51.15; 2. PN-G 52.03; 3. Bridge City 52.74.

800 meters: 1. Kaitlynn Helm, Orangefield, 2:38.06; 2. Licatino, PN-G, 2:39.56; 3. Wright, Vidor, 2:43.58.

100-meter hurdles: 1. Caryss Carpenter, Bridge City, 16.55; 2. Herrera, PN-G, 17.25; 3. Pham, PN-G, 17.3.

100 meters: K.K. Smith, Bridge City, 13.56; 2. Castie, Buna, 13.73; 3. Phelan, Kelly, 13.78.

800-meter relay: 1. WO-S 1:51.69; 2. PN-G 1:53.74; 3. Bridge City 1:55.46.

400 meters: 1. Butler, PN-G, 59.57; 2. Bates, Vidor, 1:05.40; 3. Beverly, Kelly, 1:08.27.

300-meter hurdles: 1. Pham, PN-G, 51.87; 2. Griffin, PN-G, 53.18; 3. Dontamia Pryor, WO-S, 54.64.

200 meters: 1. Plesella, Kelly, 28.43; 2. Fawcett, Vidor, 28.67; 3. Gonzales, PN-G, 29.21.

1,600 meters: 1. Annabelle Fisher, LC-M, 5:51.63; 2. Lang, PN-G, 6:22.39; 3. Robyn Courmier, LC-M, 6:23.82.

1,600-meter relay: 1. PN-G 4:22.99; 2. WO-S 4:29.99; 3. Kelly 4:33.35.

Team standings: 1. PN-G 166; 2. Bridge City 129; 3. WO-S 67; 4. Kelly 66; 5. LC-M 60; 6. Vidor 50; 7. Orangefield 46; 8. Buna 27; 9. Kirbyville 2.