• 82°

BC girls, boys win PN-G WIlliamson Relays; results posted

PORT NECHES – Here are the results of the Joe Williamson Relays held at Port Neches-Groves High School Thursday. There were no field events due to weather conditions:

BOYS DIVISION

3,200 meters: Beau Waldrop, Lumberton, 10:53; 2. Caden Shaw, Bridge City, 10:57; 3. Dallen Meche, Nederland, 11:35.

400-meter relay: 1. PN-G 44.28; 2. Bridge City 45.76; 3. WO-S 46.01.

800 meters: 1. Cyrus Jacobs, PN-G, 2:10.33; 2. Dakota Emerson, Nederland, 2:10.7; 3. Blake Mortera, Nederland, 2:12.3.

110-meter hurdles: 1. Jadon Jones, WO-S, 15.29; 2. Caleb Mason, Lumberton, 16.75; 3. Kemon Kemper, PN-G, 17.51.’

100 meters: 1. Nolton Shelvin, East Chambers, 10.44; 2. George Fleming, Bridge City, 10.88; 3. Clay Jenkins, Lumnberton, 11.17.

800-meter relay: 1. PN-G 1:39.3; 2. Bridge City 1:40.8; 3. WO-S 1:44.51.

400 meters: 1. Trent Guidry, East Chambers, 54.98; 2. Clay Jenkins, Lumberton, 55.06; 3. Kyler Garlaska, Bridge City, 57.49.

300-meter hurdles: 1. Jerren Terrell, WO-S, 46.0; 2. Austin Richardson, Bridge City, 46.08; 3. Ryan Thomas, Nederland, 47.42.

200 meters: 1. Cyrus Jacobs, PN-G, 22.1; 2. Christian Key, Kelly, 23.85; 3. Jakson Powell, Vidor, 23.9.

1,600 meters: 1. Beau Waldrop, Lumberton, 5:00.95; 2. Caden Shaw, Bridge City, 5:01.45; 3. Blake Mortera, Nederland, 5:02.33.

1,600-meter relay: 1. WO–S 3:56.20; 2. East Chambers 4:00.69; 3. Bridge City 4:02.78.

Point standings: Bridge City 87; PN-G 77.5; WO-S 71; Lumberton 46.5; East Chambers 42; Nederland 39; Orangefield 17; Kelly 12; Vidor 8; Silsbee 4.

GIRLS DIVISION

3200 meters: 1. Kaylen Smith, Bridge City, 13:29; 2. Bianca Bagwell, East Chambers, 13:49; 3. Nora Hernandez, Orangefield, 14:15.

400-meter relay: WO-S 51.80; 2. Bridge City 52.68; 3. Nederland 55.30.

800 meters: 1. Kaitlyn Helm, Orangefield, 2:38; 2. Maria Burgos, East Chambers, 2:42; 3. Claire Broussard, Nederland, 2:43.

100-meter hurdles: 1. Whitleigh Moreau, Bridge City, 16.83; 2. Katelynn Pittman, East Chambers, 17.6; 3. Madison Langlinais, Woodville, 17.98.

100 meters: 1. Sanaria Butler, PN-G, 12.01; 2. Zee Uzoh, Kelly, 12.03; 3. Ke’Asia Hall, Nederland, 12.48.

800-meter relay: 1. WO-S 1:54.14; 2. Bridge City 1:58.2; 3. Nederland 2:03.

400 meters: 1. Sanaria Butler, PN-G, 1:01.87; 2. Jana Baters, Vidor, 1:06; 3. Amirah Rice, PN-G, 1:06.43.

300-meter hurdles: 1. Whitleigh Moreau, Bridge City, 51.62; 2. Rori Stevens, East Chambers, 52.52; 3. Mackenzie Haley, Orangefield, 55.63.

1,600 meters: 1. Kaylen Smith, Bridge City, 6:11.15; 2. Claire Broussard, Nederland, 6:14.08; 3. Giselle Avalos, East Chambers, 6:21.38.

200 meters: 1. Ke’Asia Hall, Nederland, 26.9; 2. Caitlin Hood, Lumberton, 27.22; 3. Aryanna Glenn, PN-G, 27.9.

1,600-meter relay: 1. PN-G 4:38.69; 2. WO-S 4:43.69; 3. Bridge City 4:55.69.

Point standings: Bridge City 89; Nederland 66; WO-S 61; PN-G 56; East Chambers 44; Orangefield 40; Kelly 20; Lumberton 16; Vidor 12; Woodville 6; Silsbee 2.