• 73°

District 24-2A Track Championship results

Here are the results of the District 24-2A Track & Field Championships:

BOYS DIVISION

Triple jump:1. Shawn Taylor, H-D, 38-10; 2. Kole Frauenberger, H-D, 37-10; 3. Caden Hubbard, Deweyville, 36-10 ½.

Long jump: 1. Jamyus Jones, Sabine Pass, 20-1 ½; 2. Cameron Hand, Deweyville, 18-111/2; Kole Frauenberger, H-D, 18-10.

Shot put:1. Casey Black, Evadale, 46-3 ½; 2. Reagan Norris, Deweyville, 42-8; 3. Zachary Stark, Evadale, 42-6 1/2.

High jump: 1. Bryce Fregia, H-D, 5-10; 2. Talon Knox, Deweyville, 5-10; 3. Willie Farr, Evadale, 5-8.

Discus: 1. Casey Black, Evadale, 128-2 ½; 2. Jacob Romero, H-D, 128-11/2; 3. Zachary Stark, Evadale, 126-3.

Pole vault:1.Darin Lavergne, Deweyville, 10-6; 2. Hunter Shannon, Deweyville, 10-0; 3. Blaine Tibbs, Deweyville 10-0.

3,200 meters: 1. Georg Steckelberg, Evadale, 11:40.16; 2. Trevor Creel, West Hardin, 11:51.16; 3. Daniel Gonzalez, Sabine Pass, 11:57.42.

400-meter relay: 1.Sabine Pass 46.07; 2. Deweyville 47.47; 3. H-D 47.61.

800 meters: 1. Matthew Graves, Evadale, 2:18.57; 2. Bryce Fregia, H-D, 2:20.13; 3. Caleb Winkle, Deweyville, 2:21.05.

110-meter hurdles: 1. Levi Perkins, Deweyville, 17.26; 2. Cameron Hand, Deweyville, 18.97; 3. Shawn Taylor, H-D, 19.50.

100 meters:1. Jamyus Jones, Sabine Pass, 11.97;2. Tim Fontenette, Sabine Pass, 12.11; 3,Glenndell Walker, Sabine Pass, 12.31.

800-meter relay:1. H-D 1:34.48; 2. Deweyville 1:39.49; 3. Sabine Pass 1:40.98.

400 meters:1. Keaton Bussell, Deweyville, 55.56;2.Brady Griffin, Evadale, 56.63; 3. Chaise Juarez, West Hardin, 56.86.

300-meter hurdles:1. Hayden Whiddon, H-D, 44.01; 2. Dylan Varnon, H-D, 44.24; 3. Levi Perkins, 45.03.

200 meters:1. Tyreke Anderson, H-D, 23.74; 2. Caden Hubbard, Deweyville, 24.34; 3. Kole Frauenberger,H-D, 24.34.

1,6oo meters: 1. Georg Steckelberg, Evadale, 5:21.26;2.Levi Wright, Deweyville, 5:24.03;3. Daniel Gonzalez, Sabine Pass, 5:26.11.

1,600-meter relay:1. H-D 3:35.06;2. Deweyville 3:43.84;3. West Hardin 3:51.93.

 

 

GIRLS DIVISION

Triple jump:1. Hannah Oldbury, Evadale, 31-9 ½;2. Grace Nicholson, Deweyville, 31-9; 3. Kennidee Willis, Deweyville, 31-2 ½.

Long jump:1. Kennidee Willis, Deweyville, 16-3; 2. Hannah Oldbury, Evadale, 15-91/2; 3. Tekeea Landry, H-D, 15-6.

Discus:1. Kryssa Dobbins, Evadale, 92-0; 2.Baylee Battise, Sabine Pass, 83-111/2; 3. Jamesia Jones, Sabine Pass, 78-0.

Shot put: 1. Baylee Battise, Sabine pass, 30-9;2. Kryssa Dobbins, Evadale, 29-3; 3. Malorie Brown, West Hardin, 26-7.

High jump:1. Ashleigh Goudeau, H-D, 5-0;2. Holli Shannon, Deweyville, 4-10; 3. Kennidee Willis, Deweyville, 4-10.

Pole vault:1. Maggie Lavergne, Deweyville,6-6;2. Alyssa Haney, Deweyville, 6-0

3,200 meters: 1. Holly Konarik, H-D, 14:47.10;2. Marissa Linscomb, Deweyville, 15:09.60; 3. Shalee Hebert, H-D, 15:53.41.

400-meter relay:1. Deweyville 53.47; 2. Sabine Pass 53.53; 3. H-D 1:04.84.

800meters: 1. Lilly Payne, West Hardin,:46.14; 2. Adriana Wong, Sabine Pass, 2:48.86; 3. Torie Langston, Evadale, 2:51.76.

100-meter hurdles: 1. Ashleigh Goudeau, H-D, 17.23; 2. Holli Shannon, Deweyville, 17.29; 3. Joanna Smolsky, Sabine Pass, 18.46.

100 meters: 1. Tekeea Landry, H-D, 13.23;2. Hannah Oldbury, Evadale, 13.43; 3. Soniah Fountain, H-D, 14.04.

800-meter relay: 1. Deweyville 1:53.15; 2. Sabine Pass 1:57.69; 3. H-D 2:04.31.

400 meters:1. Takeea Landry, H-D, 1:05.93; 2.Torie Langston, Evadale, 1:08.58; 3.Lauren Hickman, H-D, 1:11.17.

300-meter hurdles:1. Ashleigh Goudeau, H-D, 49.89; 2. Joanna Smolsky, Sabine Pass, 57.13;3. Makayla Crisman, West Hardin, 58.48.

200 meters:1. Jada Freeland, Deweyville, 27.97; 2. Hannah Oldbury, Evadale, 27.98;3. Takeea Landry, H-D,28.38.

1,600 meters: 1. Holly Konarik, 6:18.94; 2. Aerial Benavidez, West Hardin, 6:46.77;3.Marissa Linscomb, Deweyville, 6:49.85.

1,600-meter relay: 1. Deweyville 4:41.04;2. West Hardin 4:51.09; 3. H-D 5:03.57.