• 59°

Central teams claim 22-5A track titles

NEDERLAND – Here are this week’s results from the District 22-5A track and field championships held at Bulldog Stadium.
Top four places advance to Apr. 20 area meet between 21-5A and 22-5A qualifiers at Mont Belvieu.
GIRLS DIVISION
Discus — 1. Essynce Templeton, Ozen, 120-1; 2. Kailyn Williams, Ozen, 106-10; 3. Kennedy Lofton, PAM, 90-9; 4. Hannah Hickey, Ned, 90-6.
Shot put – 1. Kailyn Williams, Ozen, 34-6.75; 2. Riyah Collins, PAM, 31-6.5; 3. Kennedy Lofton, PAM, 31-2.25; 4. Kayla Bayardo, Ned, 31-0.5.
High jump – 1. Gracie Thompson, Lum, 5-2; 2. Cecilia Garcia, PNG, 5-0; 3. Kylie Wallace, Vidor, 5-0; 4. Cami Gonzales, Ned, 5-0.
Long jump – 1. Jacie Droddy, PNG, 17-9.5; 2. Malaysia St. Clair, Cent, 16-6.25; 3. Errione Mendenall, Ozen, 16-5.5; 4. Gabriella Gutierrez, Ned, 15-11.5.
Triple jump – 1. Malaysia St. Clair, Cent, 36-2; 2. Gabriella Gutierrez, Ned,  35-3.75; 3. Jamiyah Dixon, PAM, 34-9; 4. Kayliah Carr, Cent, 34-5.
Pole vault – 1. Morgan Luke, Ned, 7-6; 2. Anna Licatino, PNG, 7-6; 3. Montana Piper, Liv, 7-0; 4. Megan Wilkinson, Lum, 7-0.
3,200-meter run – 1. Rachel Morrison, Ned, 13:04.78; 2. Macie Saleme, Ned, 13:30.69; 3. Katia Davis, Cent, 13:35.57; 4. Madison Ledet, Ned, 13:46.64.
400-meter relay – 1. PAM (Duhon, Cabarras, Gorrer, Wilson) 47.34; 2. Central  48.40; 3. Ozen 49.28; 4. PNG 49.32.
800-meter run – 1. Mallory Chilton, Vidor, 2:30.18; 2. Karley McGill, Ned,2:32.33; 3. Katia Davis, Cent, 2:33.46; 4. Kelsey Jackson, Ozen, 2:33.58.
100-meter hurdles – 1. Gabrielle Gutierrez, Ned, 15.92; 2. Malaysia St. Clair, Cent, 16.28; 3. Tamya Renfro, Cent, 17.38; 4. Hope Brekel, Ned, 17.52.
100-meter dash – 1. Capri Wilson, PAM, 12.20; 2. Maya Kelly, Cent, 12.32; 3. Errione Mendenall, Ozen, 12.81; 4. Ayala Stevens, PAM, 12.98.
800-meter relay – 1. PAM (Duhon, Wilson, Stevens, Cabarras) 1:41.0; 2. Central 1:44.23; 3. Ozen 1:45.10; 4. PNG 1:48.15.
400-meter dash – 1. Breanna Hall, PNG, 60.67; 2. Shunteria Mitchell, Cent, 60.83; 3. Honestee Holman, Ozen, 61.30; 4. Ny’Reonna Smith, PAM, 62.31.
300-meter hurdles – 1. Millicent Neveu, PAM, 48.20; 2. Malaysia St. Clair, Cent, 48.75; 3. Gabrielle Gutierrez, Ned, 50.22; 4. Jessica Trahan, Vidor, 50.28.
200-meter dash – 1. Maya Kelly, Cent, 25.01; 2. Jacie Droddy, PNG, 25.42; 3. Zykirra Cabarras, PAM, 25.80; 4. Emetrice Mouton, PNG, 26.40.
1,600-meter run – 1. Megan Wilkinson, Lum, 5:44.98; 2. Madison Ledet, Ned,5:45.74; 3. Rachel Morrison, Ned, 5:54.24; 4. Katia Davis, Cent, 6:00.58.
1,600-meter relay – 1. Central (Carr, S.Mitchell, Davis, L.Mitchell) 4:04.61; 2. PAM 4:07.10; 3. Nederland 4:15.84; 4. Livingston 4:21.40.
Point standings – 1. Central 146; 2. Nederland 134; 3. PA Memorial 121; 4.Ozen 83; 5. PNG 69; 6. Lumberton 27; 7. Vidor 22; 8. Livingston 15.

BOYS DIVISION
Discus – 1. Reggie Boseman, Cent, 160-6; 2. Tyrique Knighton, Cent, 123-4; 3. Dalton Poteet, Vidor, 122-2; 4. Joseph Gallatine, Ned, 121-4.
Shot put – 1. Reggie Boseman, Cent, 51-5.25; 2. Dalton Poteet, Vidor, 43-9.25; 3. Logan Hammonds, PNG, 43-8.75; 4. Merkel Perry, Ozen, 42-4.25.
High jump – 1. Jacob Barnard, Lum, 6-4; 2. Jaylyn Williams, Cent, 6-2; 3. Deion Williams, PAM, 6-0; 4. Nathan Powell, Cent, 6-0.
Long jump – 1. Xavier Hull, PAM, 23-8; 2. Charleston Evans, Ozen, 22-10; 3. Vance Vallair, Cent, 22-1; 4. Deshon Moreaux, Cent, 21-9.
Triple jump – 1. Christian Mitchell, Liv, 45-10.5; 2. Jaylyn Williams, Cent, 45-7.5; 3. Xavier Hull, PAM, 44-5.5; 4. Keynel McZeal, PNG, 42-10.
Pole vault – 1. Alec Torres, Ned, 14-0; 2. Kevon Latulas, Ned, 13-6; 3. Mason Walker, Liv, 12-6; 4. Merrick Brister, Liv, 12-0.
3,200-meter run – 1. Carlos Barbosa, Ned, 10:38.50; 2. Blake Mortera, Ned, 10:42.30; 3. Carlos Rodriguez, Ned, 10:50.74; 4. Collin Dietrich, PNG, 11:29.68.
400-meter relay – 1. PA Memorial (Brown, Vincent, Hull, Angelle), 40.51; 2.Central 41.73; 3. PNG 42.63; 4. Nederland 42.84.
800-meter run – 1. Jaquan Francois, PAM, 1:59.21; 2. Cameron Foston, Cent, 2:03.48; 3. Tyvonne Allen, PAM, 2:04.68; 4. Nickolas Wiltz, PNG, 2:07.27.
110-meter hurdles – 1. Howard Hunter, Cent, 14.69; 2. Bryan Moore, PAM, 14.81; 3. Ja’Vantae Hopkins, PAM, 14.89; 4. Brock Vincent, Vidor, 15.90.
100-meter dash – 1. Calen Ragsdale, Cent, 10.73; 2. Ireon Brown, PAM, 10.75;3. DeAndre Angelle, PAM, 10.94; 4. Deshon Moreaux, Cent, 10.98.
800-meter relay – 1. PA Memorial (Brown, Odoms, Vincent, Hull) 1:25.68; 2. Central 1:26.68; 3. PNG 1:30.31; 4. Ozen 1:31.26.
400-meter dash – 1. Vance Vallair, Cent, 49.94; 2. Calen Ragsdale, Cent, 49.95; 3. Jessie Davis, Ozen, 50.37; 4. Adrian Williams, PAM, 51.08.
300-meter hurdles – 1. Bryan Moore, PAM, 40.74; 2. Harrison Seals, Cent, 41.67; 3. Khaleb Taylor, PNG, 43.46; 4. Preston Riggs, PNG, 43.93.
200-meter dash – 1. Kary Vincent, PAM, 21.18; 2. Devin Broussard, Cent, 21.79; 3. Patrick Thomas, Cent, 22.14; 4. Micheal Odoms, PAM, 22.60.
1,600-meter run – 1. Carlos Barbosa, Ned, 4:43.86; 2. Carlos Rodriguez, Ned,4:48.70; 3. Blake Mortera, Ned, 4:51.52; 4. Trent Stoute, Lum, 4:52.71.
1,600-meter relay – 1. PA Memorial (Hull, Laday, Williams, Francois) 3:19.46; 2. Central 3:30.12; 3. Lumberton 3:31.15; 4. PNG 3:31.30.
Point standings – 1. Central 185; 2. PA Memorial 158; 3. Nederland 87; 4. PNG 67.50; 5. Lumberton 35.50; 6. Ozen 33; 7. Livingston 27; 8. Vidor 26.