• 73°

Central squads win Bear Relays; Bear boys nab four first-places

LITTLE CYPRESS — The Beaumont Central boys and girls came away with titles at the Battlin’ Bear Relays Thursday night at Little Cypress-Mauriceville High School.

The Central boys scored 93 points with Huffman getting second (89) and LC-M third (77).

The Lady Jaguars won with 115 points with Port Neches-Groves netting second with 89.

The LC-M boys had four first-place finishers in Brandon Jenkins in the shot put (46-9 ¼), Christian Weatherly in the high jump (6-4), Eli Peveto in the 3,200 meters (10:16.03) and Gage Spence in the 300-meter hurdles (40.73).

Orangefield’s Brooklyn Goldsmith won the girls pole vault with a 10-0 effort.

LITTLECYPRESS — Here are the results of the Battlin’ Bear Relays held at LC-M High School Thursday:

BOYS DIVISION

Pole vault: 1. Torres, Nederland, 13-6;2. Jenkins, Orangefield, 13-0; Latulas, Nederland, 12-6.

Shot put: 1. Jenkins, LC-M, 46-9 1/4; 2. Bardwell, Huffman, 46-3;3.Edwards, West Brook, 44-1 ¾.

Discus: 1. Bardwell, Huffman, 122-9; 2. Knighton, Central, 122-71/2; 3. Theriot, Kelly, 118-2.

High jump:1. Weatherly, LC-M, 6-4; 2. Kress, Orangefield, 6-4; 3. Nate, Central, 6-2.

Triple jump: 1. Mitchell, Livingston, 46-71/2; 2. Guillory, LC-M, 44-3; 3. Shaw, WO-S, 43-3.

Long jump: 1. Mitchell, Livingston, 22-8 ¾;2. Shaw, WO-S, 20-9; 3. Hughes, PN-G, 20-2.

3,200 meters: 1. Peveto, LC-M, 10:16.03; 2. Worley, Huffman, 10:37.31; 3. Coker, Kelly, 11:49.71.

400-meter relay: 1. PN-G 42.89;2.Silsbee 42.97;3. Nederland 43.12.

800 meters: 1. Wiltz, PN-G, 2:04.48;2. Worthy, Orangefield, 2:04.88; 3. Stoute, Lumberton, 2:05.05.

110-meter hurdles: 1. Turk, Silsbee, 15.80;2. Boudreaux, Central, 15.97;3. Spence, LC-M, 15.97.

100 meters: 1. Barnes, Silsbee, 10.54; 2. McZeal, PN-G, 11.00; 3. Lundy, Huffman, 11.12.

800-meter relay: 1. Central 1:31.84;2. Huffman 1:32.27;3. Nederland 1:32.97.

400 meters: 1. Johnson, Huffman, 51.03; 2. Deutsch, Orangefield, 51.85;3. Powell, Central, 52.64.

300-meter hurdles: 1. Spence, LC-M, 40.73;2. Williams, LC-M, 43.80;3. Watson, Huffman, 43.81.

200 meters: 1. Barnes, Silsbee, 22.02;2. Lundy, Huffman, 22.79;3. Pier, Central, 23.26.

1,600 meters: 1. Rodriguez, Nederland, 4:44.70;2. Barbosa, Nederland, 4:45.78;3.Coker, Kelly, 4:51.23.

1,600-meter relay: 1. PN-G 3:32.69;2.Huffman, 3:33.37; 3. Central 3:34.04.

Team standings: 1. Central 93;2. Huffman 89;3. LC-M 77; 4. PN-G 76; 5. Nederland 72.5; 6. Silsbee 50; 7. Orangefield 44; 8. Livingston 29; 9.WO-S 28; 10. Kelly 18; 11.Vidor 17;12.West Brook 10.5;13. Lumberton 10; 14. Legacy 4;15.Hamshire-Fannett 2.

GIRLS DIVISION

Pole vault:1. Goldsmith, Orangefield, 10-0; 2. Davis, Orangefield, 9-0;3. Forman, Orangefield,8-0.

Shot put: 1. Banks, Kelly, 34-11/2;2. Wright, Huffman, 32-10 ½; 3. Cotton, WO-S, 32-3.

Discus:1. Parsley, Hamshire-Fannett, 101-10 ½;2. Kimey, Nederland, 96-111/2; 3. Wright, Huffman, 94-8 ½.

High jump: 1. Gonzales, Nederland, 5-0;2. Thompson, Lumberton, 5-0; 3. Click, Orangefield, 4-10.

Triple jump: 1. St.Clair, Central, 35-2 ¼;2. Droddy, PN-G, 34-01/2; 3. Gutierrez, Nederland, 33-3 ¼.

Long jump: 1. Nevils,Hamshire-Fannett, 16-11;2. Gutierrez, Nederland, 16-5 ¼; 3. Droddy, PN-G, 16-0 ½.

3,200 meters: 1. Kuta, Huffman, 11:55.45; 2. Salinas, PN-G, 12:43.91;3. Sachitano, Hamshire-Fannett, 12:55.09.

400-meter relay :1. Central 49.56;2. PN-G 50.09;3. Silsbee 51.35.

800 meters: 1. Chilton, Vidor, 2:30.62; 2. McGill, Nederland, 2:34.25; 3. VanMeter, Huffman, 2:37.03.

100-meter hurdles: 1. Gutierrez, Nederland, 16.32;2. Blanchard, Hamshire-Fannett, 16.42; 3. Chauncey, Huffman, 17.39.

800-meter relay: 1. Central 1:44.93;2. PN-G 1:46.30;3. Silsbee1:52.08.

100 meters: 1. Young, Central,12.30;2. Droddy, PN-G, 12.33; 3. Koenig, Huffman, 12.80.

400 meters: 1. Hall, PN-G, 61.75;2. Bean, Kelly, 61.78;3. Chilton, Vidor, 61.99.

300-meter hurdles: 1. Nevils,Hamshire-Fannett, 47.36;2. Blanchard, Hamshire-Fannett, 48.41;3. Trahan, Vidor, 49.50.

200 meters: 1. Carr, Central, 26.27;2. Mouton, PN-G, 26.35; 3. Koenig, Huffman,26.37.

1,600 meters: 1. Kuta, Huffman, 5:31.11;2. Helm, Orangefield 5:46.78;3.Wilkinson, Lumberton, 5:48.25.

1,600-meter relay: 1. Central 4:10.53;2. Vidor 4:24.88;3. Kelly 4:24.93.

Team standings: 1. Central 115; 2. PN-G 84; 3.Huffman and Nederland 77; 5.Hamshire-Fannett 72;6.Orangefield 56; 7. Vidor 40;8.Kelly39; 9.Silsbee 28;10.Lumberton 14;11.WO-S 11;12. Livingston 7.