• 75°

Bears win Tiger Relays; WO-S’ Dupree goes 6-8 in H-Jump

SILSBEE — The Little Cypress-Mauriceville boys and the Woodville girls captured team titles at the Silsbee Tiger Relays last Thursday.

The Bears finished with 110 points while Newton was second with 96. The Lady Eagles soared to a whopping 238 points.

Here are the results of the Tiger Relays held at Silsbee High School:

 

BOYS DIVISION

Shot put: 1. Brandon Jenkins, LC-M, 48-4;2. Morris Joseph, WO-S, 44-41/2;3. Logan Hammonds, PN-G, 43-8.

Discus: 1. Brock Barbay, Newton,143-51/2;2. Kolt Thomas, Jasper, 116-4;3. Matthew Sorrels, PN-G, 106-2 ½.

Long jump: 1. Zach Martin, Woodville, 19-5 1/2; 2. Willie Jones, Silsbee, 19-4;3. DJ Seastrunk, Newton, 19-3 1/2.

Triple jump:1. Trey Guillory, LC-M, 43-0;2. Willie Jones, Silsbee,41-73/4; 3. Kane Williams, LC-M, 40-81/2.

High jump:1.Jared Dupree, WO-S, 6-8;2. Kris Traylor, Woodville, 6-6; 3. Cameron Blackmon, Woodville, 6-2.

Pole vault:1. Cade Skuza, Jasper, 14-0;2. Anthony Garcia, PN-G, 11-6; 3. Austin Jones, PN-G, 11-0.

3,200 meters: 1.Eli Peveto, LC-M, 10:36; 2. Blake Kresser, LC-M, 11:02; Lakota Jaton, Woodville, 11:22.

400-meter relay: 1. Silsbee 42.56; 2. WO-S43.44; 3. Newton 43.61.

800 meters:1. Nick Wiltz, PN-G,2:07.09; 2. Rayce Piper, LC-M, 2:07.68;3. Garreth Smith, Kirbyville, 2:11.47.

110-meter hurdles:1. Tony Land, Woodville, 14.52;2. Rufus Joseph, WO-S, 15.31; 3. Darshon Turk, Silsbee, 15.69.

100 meters: 1. Kalon Barnes, Silsbee, 10.20;2. JD Spikes, Newton, 10.78; 3. Keynel McZeal, PN-G, 10.81.

800-meter relay:1. Jasper 1:31.84; 2.WO-S1:32.50;3. Newton 1:33.30.

400 meters: 1. Cade Skuza, Jasper, 52.06;2. Darwin Barlow, Newton, 52.4;3. DJ Seastrunk, Newton, 53.25.

300-meter hurdles: 1. Tony Land, Woodville, 40.21; 2. Gage Spence, LC-M, 40.69; 3. Chaka Watson, WO-S, 43.41.

200 meters: 1. Kalon Barnes, Silsbee, 21.25;2. Jarron Morris, WO-S,22.13;3. JD Spikes, Newton, 22.56.

1,600 meters: 1. Eli Peveto, LC-M, 4:45.44; 2. Rayce Piper, LC-M, 4:59.12;3. Lakota Jaton, Woodville, 5:00.72.

1,600-meter relay:1. PN-G 3:37.15;2. Newton 3:39.2; 3. Silsbee 3:41.03.

Team standings:1. LC-M 110;2. Newton 96;3. Silsbee 91; 4. WO-S 83; 5. Jasper 75;6. PN-G and Woodville 72;8. Kirbyville 20.

GIRLS DIVISION

Shot put: 1. Jordyn Beaty, Woodville, 33-8;2. Chelsie Sargent, Woodville, 33-61/2; 3. Joenia Cotton, WO-S, 32-81/2.

Discus: 1. Chelsie Sargent, Woodville, 100-7 1/2; 2. Ellie Robinson, Woodville, 85-0 ½; 3. Jordyn Beaty, Woodville, 77-61/2.

Long jump: 1. Janeisha McFarland, Kirbyville, 16-1 1/2; 2. Lucy Homniok, Woodville, 14-71/2;3.Melanie Cupp, LC-M, 14-0.

Triple jump:1. Dakota Matthews, Silsbee, 33-4 1/2; 2. Starr Barlow, Woodville, 31-21/2; 3. Eveona Williams, Woodville, 30-1 1/2.

High jump:1. Madison Sipes, Kirbyville, 5-0;2. Dana Carlton, Woodville, 4-8; 3. Cynthia Williams, LC-M,4-8.

Pole vault:1. Kaitlyn Bond, Kirbyville, 6-0;2. Kallie Jones, Kirbyville, 6-0.

3,200 meters: 1. Penelope Hasson, Woodville, 13:51; 2. Yoselin Miranda, Woodville, 13:58; 3.Emily Persons, Woodville, 14:14.

400-meter relay:1. Silsbee 49.72; 2. Woodville 50.12; 3.Kirbyville 51.67.

800 meters: 1. Madison Tucker, Woodville, 2:55.37;2. Madison Sipes, Kirbyville, 2:58.93;3. Lana Whiteside, Woodville, 3:01.12.

100-meter hurdles: 1. Claire Robinson, Woodville, 16.68;2.Daphne Chism, Kirbyville, 16.91;3. Dana Carlton, Woodville, 17.24.

100 meters: 1. Eranishia Carmenar, Silsbee, 11.81; 2. Crystal Gutierrez, Silsbee, 12.53; 3. Andre’yanna Thomas, WO-S,12.72.

800-meter relay: 1. Woodville 1:49.38; 2. Silsbee 1:50.78;3. Kirbyville 1:54.56.

400 meters: 1. Andre’yanna Thomas, WO-S, 1:04.75; 2. Jaelan Gabriel, Woodville, 1:05.25;3. Amiah McQueen, Jasper, 1:10.11.

300-meter hurdles: 1.Claire Robinson, Woodville, 48.53;2. Dana Carlton, Woodville, 49.94;3. Daphne Chism, Kirbyville, 52.31.

200 meters:1. Eranishia Carmenar, Silsbee, 24.94; 2. Andre’yanna Thomas, WO-S,26.86;3. Janeisha McFarland, Kirbyville, 27.04.

1,600 meters:1.Penelope Hasson, Woodville, 6:13.87;2. Yoselin Miranda, Woodville, 6:18.19; 3. Emily Persons, Woodville, 6:22.38.

1,600-meter relay: 1. Woodville 4:33.66;2.Silsbee4:50.0;3.Kirbyville 4:53.37.

Team standings:1. Woodville 238; 2. Silsbee 95;3. Kirbyville 63; 4. Jasper 43;5.WO-S 33; 6. LC-M 31.