• 68°

Battlin’ Bear Relays set for Thursday; see SE Texas track leaders

LITTLE CYPRESS— Little Cypress-Mauriceville High School will be the place to be Thursday as the school will play host to the Battlin’ Bear Relays.

Field events will start at 3:45 p.m. with the running events starting between 5:30 p.m. and 6 p.m.

Teams expected in the field include the host Bears, Bridge City, Orangefield, West Orange-Stark, Vidor, Port Neches-Groves, Beaumont West Brook, Silsbee and Beaumont Kelly.

 

Here are the Southeast Texas high school track leaders through meets of Mar. 29:

BOYS

High jump: Jared Dupree, WO-S, 6-8

Shot put: Reggie Boseman, Beaumont Central, 52-11.

Pole vault: Alec Torres, Nederland, 14-8.

Long jump: Martavian Barnes, PA Memorial, 22-6.

Discus: Reggie Boseman, Beaumont Central, 156-5.

Triple jump: JKoven Celestine, PA Memorial, 44-10 1/2.

3,200 meters: Eli Peveto, LC-M, 9:58.21.

400-meter relay: PA Memorial, 41.07.

800 meters: Jaquan Francois,PA Memorial, 2:00.1.

110-meter hurdles: Tony Land, Woodville, 14.52.

100 meters: Kalon Barnes, Silsbee, 10.20.

800-meter relay: PA Memorial, 1:26.1.

400 meters: Calen Ragsdale, Beaumont Central, 50.21.

300-meter hurdles: Tony Land, Woodville, 40.07.

200 meters: Kary Vincent, Jr., PA Memorial, 21.24.

1,600 meters: Phillip Roxas, Beaumont West Brook, 4:40.39.

1,600-meter relay: PA Memorial, 3:17.09.

 

GIRLS

High jump: Keli Silcox, East Chambers, 5-5.

Shot put: Gia Simien, East Chambers, 36-8.

Pole vault: Brooklyn Goldsmith, Orangefield, 10-6.

Long jump: Jacie Droddy, PN-G, 17-6 3/4.

Discus: Essynce Templeton, Beaumont Ozen, 104-0.

Triple jump: Raylie Huff, Hardin-Jefferson, 38-5 3/4.

3,200 meters: Madison Helm, Orangefield, 12:45.60.

400-meter relay: PA Memorial, 47.85.

800 meters: Natane Randall, Beaumont West Brook, 2:23.51.

100-meter hurdles: Wreagan Taylor, Hardin-Jefferson, 14.85.

100 meters: Eranishia Carmenar, Silsbee, 11.81.

800-meter relay: PA Memorial, 1:42.12.

400 meters: Kristen Roberts, Beaumont Kelly, 61.70.

300-meter hurdles: Natane Randall, Beaumont West Brook, 46.69.

200 meters: Eranishia Carmenar, Silsbee, 24.94.

1,600 meters: Megan Wilkinson, Lumberton, 5:47.0.

1,600-meter relay: Beaumont West Brook, 4:12.47.