• 50°

Mustang Relays set; Bulldog Relays results

WEST ORANGE — West Orange-Stark High School will be hosting the Mustang Relays Friday at Hooks Stadium.

The scratch meet will take place at 1 p.m. Field events will start at 2 p.m.and the running events will begin around 4 p.m.

The five teams in the field include the host Mustangs, Little Cypress-Mauriceville, Nederland, Beaumont Central and Beaumont West Brook.

Bulldog Relays results

NEDERLAND – Here are Friday’s results from the 52nd annual Nederland Bulldog Relays held at Bulldog Stadium.
GIRLS DIVISION
Discus – 1. Ryan Pickering, Barbers Hill, 122-8; 2. Kennedy Hunter, CEKing, 106-1; 3. Kinsy Haschke, BH, 102-10.
Shot put – 1. Kailynn Williams, Ozen, 32-10; 2. Ryan Pickering, BH, 30-11; 3. Joenia Cotton, WO-S, 30-8.
High jump – 1. Talia Gouard, CEKing, 5-0; 2. Cami Gonzales, Nederland, 4-10; 3. Cecilia Garcia, PN-G, 4-10.
Triple jump – 1. Jamiyah Dixon, PA Memorial, 34-0; 2. Jayla Harris, West Brook, 33-5; 3. Gabrielle Gutierrez, Ned, 33-1.25.
Distance medley relay – 1. Barbers Hill 13:59.12; 2. Nederland 14;04.42; 3. PN-G 14:19.21.
3,200-meter run – 1. Madison Helm, Orangefield, 12:51.83; 2. Jasmine Vargas, BH, 13:03.22; 3. Carli Salinas, PN-G, 13:15.11.
100-meter dash – 1. Capri Wilson, PAM, 12.02; 2. Maya Kelly, Central, 12.19; 3. Pleasant Harris, CEKing, 12.44.
200-meter dash – 1. Mayliah Carr, Central, 26.38; 2. Pleasant Harris, CEKing, 27.14; 3. Micah Vaughn, West Brook, 27.19.
400-meter dash – 1. Korbyn Perkins, West Brook, 64.19; 2. Katy Pyle, Friendswood, 64.52; 3. Priscilla Ibarra, BH, 65.41.
800-meter run – 1. Macie Gauthier, H-F, 2:36.04; 2. Madison Ledet, Ned, 2:37.83; 3. Vanessa Garcia, BH, 2:38.63.
1,600-meter run – 1. Skyler Trammell, BH, 5:52.12; 2. Megan Wilkinson, Lum, 5:53.72; 3. Madison Helm, Orangefield, 5:56.47.
400-meter relay – 1. PA Memorial 48.46; 2. Central 49.26; 3. Nederland 51.43.
800-meter relay – 1. Central 1:47.11; 2. PAM 1:48.43; 3. WB 1:51.76.
1,600-meter relay – 1. Central 4:26.68; 2. BH 4:28.51; 3. Bridge City 4:54.69.
Point standings – 1. BH 104.3; 2. Central 86.3; 3. PAM 68; 4. Ned 65; 5. WB 57; 6. CE King 33.
BOYS DIVISION
Discus – 1.  Matt Rodriguez, Barbers Hill, 143-3; 2. Reggie Boseman, Central, 128-7; 3. Joseph Gallatine, Nederland, 125-5.
Shot put – 1.  Dan Moore, West Brook, 52-5; 2. Reggie Boseman, Central, 51-6; 3. Matt Rodriguez, BH, 46-10.
Long jump – 1.  Martavian Barnes, PA Memorial, 22-6; 2. J’Koven Celestine, PAM, 22-5; 3. Xavier Hull, PAM, 21-4.5.
Pole vault – 1.  Alec Torres, Nederland, 13-6; 2. Mason Smart, BH, 13-0; 3. Austin Jones, PN-G, 12-0.
Distance medley relay – 1.  Barbers Hill 10:51.21; 2. West Brook 11:27.95; 3. Nederland 11:31.12.
3,200-meter run – 1.  Eli Peveto, LC-M, 10:17.37; 2. Eddie Gomez, 10:21.05; 3. Rayce Piper, LC-M, 10:49.71.
100-meter dash – 1. Steven Jones, WB, 10.69; 2. Kevon Latulas, Ned, 10.71; 3. Deshon Moreaux, Central, 10.81.
200-meter dash – 1. Connor Thompson, Ned, 23.25; 2. Spencer Long, BH, 23.29; 3. Ryan Anderson, Ned, 23.42.
400-meter dash – 1. Myles Hornsby, WB, 51.34; 2. Mason Smart, BH, 52.11; 3. Robert Thibodeaux, Central, 52.41.
800-meter run – 1. Jaquan Francois, PAM, 2:05.42; 2. Tyvonne Allen, PAM, 2:06.05; 3. Grant Theriot, BH, 2:06.07.
1,600-meter run – 1. Josh Fagala, BH, 4:41.74; 2. Philip Roxas, WB, 4:45.69; 3. Eli Peveto, LC-M, 4:49.42.
400-meter relay – 1. WB 44.39; 2. BH 44.54; 3. LCM 45.06.
800-meter relay – 1. Central 1:29.18; 2. WB 1:37.79; 3. Lumberton 1:40.18.
1,600-meter relay – 1. BH 3:35.06; 2. Pollok 3:43.74; 3. Lumberton 3:46.23.
Point standings – 1. BH 146; 2. WB 101; 3. Ned 82; 4. Central 58; 5. PAM 46; 6. LCM 36.