• 68°

Nederland sweeps Rick Miller CC Relays

VIDOR — The 8th Annual Rick Miller Relays was on Saturday at Claiborne Park. It was a successful morning with the athletes running a 2×2 mile relay format.

Congratulations to all those who received medals today and to the following team champions of this years Rick Miller Relays:

Best Overall Program:  Nederland
Division 1 Boys:  Nederland
Division 1 Girls:  Nederland
Division 2 Boys:  Community Christian
Division 2 Girls:  No teams were entered.
Name                  Team                      Time   Pts
1 Team 1                   LC-M Boys            22:17.43      1
2 Team 2                   Nederland Boys       22:44.87      2
3 Team 5                   Nederland Boys       23:29.60      3
4 Team 2                   LC-M Boys            23:30.61      4
5 Team 1                   Silsbee Boys         23:52.89      5
6 Team 1                   Bridge City Boys     25:42.10      6
7 Team 1                   Tarkington Boys      25:54.35      7
8 Team 2                   Silsbee Boys         25:56.42      8
9 Team 3                   Silsbee Boys         25:56.91      9
10 Team 3                   Bridge City Boys     25:59.99     10
11 Team 1                   Hardin Jefferson Boy 26:05.43     11
12 Team 1                   Lumberton Boys       26:11.41
13 Team 2                   Orangefield Boys     26:13.25     12
14 Team 4                   Bridge City Boys     26:45.82     13
15 Team 9                   Nederland Boys       26:50.09     14
16 Team 1                   Orangefield Boys     27:00.75     15
17 Team 1                   Vidor                27:12.92
18 Team 3                   Community Christian  27:18.54
19 Team 8                   Nederland Boys       27:28.91     16
20 Team 2                   Bridge City Boys     27:30.40     17
21 Team 2                   Hardin Jefferson Boy 27:32.48     18
22 Team 3                   Hardin Jefferson Boy 27:47.48     19
23 Team 3                   Nederland Boys       27:51.42     20
24 Team 2                   Tarkington Boys      28:16.95     21
25 Team 3                   Orangefield Boys     28:32.47     22
26 Team 3                   Tarkington Boys      29:40.97     23
27 Team 4                   Orangefield Boys     30:24.93     24
28 Team 6                   Nederland Boys       30:42.21     25
29 Team 4                    Silsbee Boys         30:45.65     26
30 Team 4                   Nederland Boys       31:08.77     27
31 Team 3                   LC-M Boys            31:53.75     28
32 Team 7                   Nederland Boys       32:47.61
33 Team 1                   Community Christian  32:47.89
34 Team 5                   Tarkington Boys      34:17.90     29
35  Team 5                    Silsbee Boys         34:41.61     30
36 Team 4                   Vidor                35:52.35

Varsity Boys 6400 Meter Rely Team Scores
Team                   Pts     1    2    3   (4)  (5)  (6)  (7)
1 Nederland Boys         19      2    3   14   16   20   25   27
Total Time: 1:13:05      Average: 24:21.52      1-3 Split: 4:06
2 Silsbee Boys           22      5    8    9   26   30    –    –
Total Time: 1:15:47      Average: 25:15.41      1-3 Split: 2:05
3 Bridge City Boys       29      6   10   13   17    –    –    –
Total Time: 1:18:28      Average: 26:09.31      1-3 Split: 1:04
4 LC-M Boys              33      1    4   28    –    –    –    –
Total Time: 1:17:42      Average: 25:53.93      1-3 Split: 9:37
5 Hardin Jefferson Boy   48     11   18   19    –    –    –    –
Total Time: 1:21:26      Average: 27:08.47      1-3 Split: 1:43
6 Orangefield Boys       49     12   15   22   24    –    –    –
Total Time: 1:21:47      Average: 27:15.49      1-3 Split: 2:20
7 Tarkington Boys        51      7   21   23   29    –    –    –
Total Time: 1:23:53      Average: 27:57.43      1-3 Split: 3:47
Varsity Girls 6400 Meter Relay
Name                  Team                      Time   Pts
—————————————————————–
1 Team 5                   Nederland Girls      28:49.78      1
2 Team 1                   Bridge City Girls    29:08.48      2
3 Team 1                   Orangefield Girls    29:30.57
4 Team 1                   Hardin Jefferson Gir 30:10.89
5 Team 2                   Nederland Girls      30:11.20      3
6 Team 1                   Lumberton Girls      30:32.76      4
7 Team 2                   Bridge City Girls    31:51.01      5
8 Team 1                   LC-M Girls           32:08.88      6
9 Team 2                   Lumberton Girls      32:44.90      7
10 Team 4                   Nederland Girls      32:47.43      8
11 Team 3                   Bridge City Girls    32:55.52      9
12 Team 1                   Nederland Girls      33:00.69     10
13 Team 3                   Lumberton Girls      33:13.27     11
14 Team 2                   LC-M Girls           34:43.37     12
15 Team 3                   Nederland Girls      35:52.24     13
16 Team 1                   Vidor                37:05.71
17 Team 1                   Silsbee Girls        37:08.68
18 Team 2                   Hardin Jefferson Gir 37:31.91
19 Team 1                   Tarkington Girls     37:41.17
20 Team 2                   Orangefield Girls    38:26.68
21 Team 3                   LC-M Girls           38:34.94     14
22 Team 5                   Lumberton Girls      45:18.06     15
23 Team 4                   Lumberton Girls      46:59.36     16

 

Varsity Girls 6400 Meter Relay Team Scores
Team                   Pts     1    2    3   (4)  (5)  (6)  (7)
1 Nederland Girls        12      1    3    8   10   13    –    –
Total Time: 1:31:49      Average: 30:36.14      1-3 Split: 3:58
2 Bridge City Girls      16      2    5    9    –    –    –    –
Total Time: 1:33:56      Average: 31:18.34      1-3 Split: 3:48
3 Lumberton Girls        22      4    7   11   15   16    –    –
Total Time: 1:36:31      Average: 32:10.31      1-3 Split: 2:41
4 LC-M Girls             32      6   12   14    –    –    –    –
Total Time: 1:45:28      Average: 35:09.07      1-3 Split: 6:27

Middle School Boys Results (1.5 miles)

Place Name School Time
1 Jeremy Hernandez Orangefield 9.35.28
2 Paul Hernandez Orangefield 9.40.42
3 Peyton Wrinkle Orangefield 9.44.24
4 Rueben Hatton Silsbee 9.57.95
5 Cameron Smith Little Cypress 10.10.39
6 Arden Lofton Little Cypress 10.17.14
7 Cade Cryer Silsbee 10.19.21
8 Chance Regalado Silsbee 10.25.80
9 Deigo Bacco Orangefield 10.37.34
10 Blake Webb Orangefield 10.50.06
11 Adam Saenz Silsbee 10.50.94
12 Jackson Knight Bridge City 11.02.93
13 Ethan Ehrlich Tarkington 11.10.08
14 Gavin Scott Orangefield 11.10.60
15 Dylan Wright Silsbee 11.22.30
16 Brenden Galloway Silsbee 11.56.75
17 Josh Parsons Tarkington 12.19.65
18 Peyton Brister Orangefield 12.27.62
19 James Baxter Tarkington 12.33.16
20 Russell Bentley Tarkington 12.39.48
21 Cody Glenn Silsbee 12.59.24
22 Coby Galland Tarkington 13.49.21
23 Micheael McRae Tarkington 13.23.43
24 Austin Jarvis Tarkington 16.59.76
Team Scores
1 25 Orangefield Middle School Boys
2 45 Silsbee Middle School Boys
3 91 Tarkington Middle School Boys

 

Middle School Girls Results (1.5 miles)

Place Name School Time
1 Kaylen Smith Bridge City 10.46.97
2 Katelyn Helm Orangefield 11.40.92
3 Erin Beard Community Christian 11.55.25
4 Georgia Weeks Tarkington 12.20.27
5 Breanna Boddin Tarkington 12.28.13
6 Cadence Underwood Bridge City 12.52.08
7 Shay Fredeck Bridge City 13.00.75
8 Kaylin Reynolds Orangefield 13.02.03
9 Kyler Myers Bridge City 13.05.98
10 Josie Kibodeaux Orangefield 13.20.17
11 Kerstie Lambright Tarkington 13.22.97
12 Aspen Paine Silsbee 13.57.57
13 Isabel Sytestine Community Christian 13.59.49
14 Alyssa Arlan Silsbee 15.25.14
15 Kierra Penn Silsbee 15.52.63
16 Breanna Miller Bridge City 16.19.81
17 Emily Day Community Christian 17.36.52
18 Emily Robinson Community Christian 17.37.83

 

Team Scores
1 39 pts. Bridge City Girls