• 39°

Local tracksters punch State tickets

HUNTSVILLE — The Class 4A University Interscholastic League’s State Track & Field Championships will be getting a slew of Orange County tracksters May 12-14 at the University of Texas after the local kids shined at the Class 4A Region III Track & Field Championships at Sam Houston State University over the weekend.

West Orange-Stark senior Aaliyah Teel was probably the busiest.

Teel ran a smoking 100 meters in 11.99 seconds to capture first-place and a trip to Austin.

Teel also ran solid legs on the Lady Mustangs’ two relay squads that will make the Austin trip.

WO-S’ 800-meter relay unit and 1,600-meter relay unit both notched second-place finishes Saturday to qualify for State.

The 800-meter relay unit consisting of Teel, Betty McDonald, Shavontae Thomas and Diamond Judge ran a 1:41.72. The 1,600-meter relay squad consisting of Teel, Mercedes Fezia, Taylor Colbert and Shavontae Thomas ran a season-best time of 3:57.24.

Bridge City’s Hunter Denton qualified for State in two events.

The speedy Cardinal sophomore won the long jump with a make of 22 feet, 5 ¾ inches on Friday and then came back Friday and finished second in the 200 meters in a time of 22.06 seconds.

WO-S’ Jared Dupre brought home gold in the boys high jump, winning with a personal best leap of 6-7.

Little Cypress-Mauriceville’s Trey Guillory took second in the boys triple ump by going 45-8.

Bridge City’s Kaitlin Thayer nabbed second in the girls shot put, setting a school record with a toss of 39-3.

Orangefield Lady Bobcat Brooklyn Goldsmith punched a State ticket as well, finishing second in the pole vault by going 10-9.

The biggest winner comes out of Deweyville where Lady Pirate Mallory Dotson captured both the shot put and discus at the Class 3A Region III Meet in Waco. Dotson shredded the competition, winning the discus with a effort of 140-6 and taking the shot put with a heave of 40-11 ½.

Dotson will be joined in Austin by teammate Holli Shannon, who won the long jump with a 5-0 mark.

Several other tracksters scored points at regionals.

In the boys 3,200 meters, LC-M’s Eli Peveto was sixth with a time of 10:21.83.

The Lady Mustang 400-meter relay team was fifth with a time of 49.20.

Lady Mustang Taylor Colbert, who recently signed with Lamar University, was fourth in the 400 meters with a 1:01.11 clocking.

Bridge City’s Denton was also fifth in the boys 400 meters in 50.40 and fifth in the triple jump with a leap of 42-11.

WO-S’ Rufus Joseph barely missed going to State as he finished third in the 300-meter hurdles, running a 40.28.

Orangefield’s Dylan Westbrook captured sixth in the 200 meters in 22.69.

LC-M’s Isiah Reagins was sixth in the discus with a toss of 145-2. Bear teammate Weston Floyd nabbed sixth in the long jump with a 21-4 effort.

Orangefield’s Mackenzie Davis was fifth in the girls pole vault with a vault of 9-6.

The Hardin-Jefferson girls had a big day.

The Lady Hawks won both the 400-meter relay (47.91) and the 800-meter relay (1:41.35).

Lady Hawk Raegan Padgett won the 200 meters in a sizzling 23.68 while teammate Wreagan Taylor captured the 100-meter hurdles in 14.66. H-J’s Raylie Huff netted second in the triple jump with a mark of 38-6 ½.

Hamshire-Fannett’s Jessica Nevils placed second in the 30-meter hurdles (44.34) and was also second in the long jump (17-10).

Silsbee’s Eranishia Carmenar was second behind Teel in the 100 meters, running a 12.09.

The Silsbee boys placed second in the 800-meter relay with a time of 1:28.79.

Hardin-Jefferson’s Zane Conner took first-place in the shot put with a toss of 166-0.