orangeleader.com (Orange, Texas)

Sports Headlines

March 4, 2013

Mustangs fare well at YMBL Relays; final results

BEAUMONT — West Orange-Stark’s track team competed well against much bigger schools at the YMBL Relays hosted by Beaumont Ozen last weekend.

The 800-meter relay quartet of Maurice Morris, Jarodd Ross, Colin Janice and Chris James won with a blazing time of 1:29.92. The same four placed second behind first-place Ozen (42.63) in the 400-meter relay, running a 42.80.

Janice wasn’t done. He stormed to a first-place finish in the 200 meters, running a 22.08. Teammate James was a close second with a 22.36.

Mustang J’Marcus Rhodes was second in both the 300-meter hurdles (41.13) and the triple jump (44-8).

Ozen’s Tony Brown was a double-winner in the 100 meters (10.74) and the 110-meter hurdles (14.03). West Brook’s Tye Norman claimed both the 1,600 meters (4:45.03) and the 3,200 meters (10:27.25)

Lady Mustang Mercedes Fezia placed third in the 800 meters in 2:45.35.

Beaumont Ozen’s Dominique Brannon was a quadrupule individual winner as she claimed first in the 300-meter hurdles (46.81), the 100-meter hurdles (14.98), the high jump (5-4) and the triple jump (36-0). Ozen teammate Nekia Jones won both the shot put (46-1) and the discus (149-7) by wide margins.



YMBL Relays results

BEAUMONT — Here are the results of the YMBL Relays held at Beaumont Ozen last week:

GIRLS DIVISION

100 meters: Melicha Smith, Texas City, 11.89; 2. Special Hawkins, Central, 12.44; 3. Are’Yana Johnson, West Brook, 12.65.

200 meters: 1. Bealoved Brown, Ozen, 24.74; 2. Melicha Smith, Texas City, 25.30; 3. Shatria Maxwell, Spring DeKaney, 26.55.

400 meters: 1. Jasmine Hill, PA Memorial, 61.44; 2. Lawren Crawford, Texas City, 62.03; 3. Laquisha Bowens, PA Memorial, 63.12.

800 meters: 1. Laquisha Bowens, PA Memorial, 2:38.31; 2. Kristi Reed, PA Memorial, 2:43.78; 3. Mercedes Fezia, WO-S, 2:45.35.

1,600 meters: 1. Bethany Vizena, Hamshire-Fannett, 13:37.23; 2. Maya Bailey, Hamshire-Fannett, 13:54.52; 3. Jessica Hawkins, West Brook, 14:52.61.

100 hurdles: 1. Dominique Brannon, Ozen 14.98; 2. Aerial Smith, Texas City, 15.32; 3. Paizley Armstrong, Central, 15.53.

300-meter hurdles: 1. Dominique Brannon, Ozen, 46.81; 2. Misshaki Al-Tariq, Spring DeKaney, 48.88; 3. Paizley Armstrong, Central, 50.45.

400-meter relay: 1. Texas City, 49.27; 2. Spring Dekaney, 49.95; 3. PA Memorial, 49.99.

800-meter relay: 1. PA Memorial, 1:46.01; 2. Spring Dekaney, 1:47.74; 3. Central, 1:48.34.

1,600-meter relay: 1. Ozen, 4:05.80; 2. Spring DeKaney, 4:06.80; 3. PA Memorial, 4:09.96.

High jump: 1. Dominique Brannon, Ozen, 5-4; 2. Kelsey Maxwell, Spring DeKaney, 5-0; 3. Meghan Williamson, Hamshire-Fannett 5-0.

Long jump: 1. Courtney Rivers, Ozen, 16-6 3/4; 2. Raven Williams, Ozen, 16-5; 3. Chakaylin Gilbert, PA Memorial, 16-4.

Triple jump: 1. Dominique Brannon, Ozen, 36-0; 2. Courtney McKinney, PA Memorial, 34-11; 3. Becca DeLord, Hamshire-Fannett, 33-5 1/2.

Shot put: 1. Nekia Jones, Ozen, 46-1; 2. Katreal Price, Spring DeKaney, 34-2; 3. Dezshnae White, Ozen, 31-8.

Discus: 1. Nekia Jones, Ozen, 149-7; 2. Katreal Price, Spring DeKaney, 92-8; 3. Keyshanna Hadnot, Central, 85-0.

BOYS DIVISION

100 meters: 1. Tony Brown, Ozen, 10.74; 2. Justin Hervey, West Brook, 10.84; 3. Xavier Johns, Ozen, 11.01.

200 meters: 1. Colin Janice, WO-S, 22.08; 2. Chris James, WO-S, 22.36; 3. Corey Tarver, Spring DeKaney, 22.90.

400 meters: 1. Xavier Chatman, PA Memorial, 52.27; 2. Joe Harrison, Spring DeKaney, 52.56; 3. Phillip Cole, PA Memorial, 52.60.

800 meters: 1. Phillip Cole, PA Memorial, 2:03.93; 2. Israel Prater, PA Memorial, 2:06.64; 3. Joe Harrison, Spring DeKaney, 2:06.65.

1,600 meters: 1. Tye Norman, West Brook, 4:45.03; 2. Julian Perez, West Brook, 4:54.14; 3. Vic De La Cruz, Texas City, 5:03.04.

3,200 meters: 1. Tye Norman, West Brook, 10:27.25; 2. Julian Perez, West Brook, 10:36.55; 3. Vic De La Cruz, Texas City, 11:04.71.

110-meter hurdles: 1. Tony Brown, Ozen, 14.03; 2. Jammil Peeples, PA Memorial, 14.86; 3. Mitch McCall, Hamshire-Fannett, 15.98.

300-meter hurdles: 1. Jammil Peeples, PA Memorial, 41.13; 2. J’Marcus Rhodes, WO-S, 42.07; 3. Tyler Walker, Texas City, 42.74.

400-meter relay: 1. Ozen, 42.63; 2. WO-S, 42.80; 3. PA Memorial, 43.02.

800-meter relay: 1. WO-S, 1:29.92; 2. West Brook, 1:31.11: 3. PA Memorial, 1:31.19.

1,600-meter relay: 1. PA Memorial, 3:27.37; 2. West Brook, 3:31.96; 3. Spring DeKaney, 3:33.28.

High jump: 1. Landen Mabrough, Central, 6-4; 2. Deionte Thompson, WO-S, 6-2; Mitch McCall, Hamshire-Fannett, 5-10.

Pole vault: 1. Tyler Walker, Texas City, 11-0; 2. Stephen Wycoff, West Brook, 9-0.

Long jump: 1. Jammil Peeples, PA Memorial, 22-6 1/2; 2. Jakobi Jones, Ozen, 21-8; 3. Kaylon Sellers, Ozen, 20-8 3/4.

Triple jump: 1. Jakobi Jones, Ozen, 48-6 1/2; 2. J’Marcus Rhodes, WO-S, 44-8; 3. Kaylon Sellers, Ozen, 44-6.

Shot put: 1. Chris Allen, Central, 48-6 1/2; 2. Jaron Green, West Brook, 46-10; 3. Jarad Marshall, Spring DeKaney, 45-5 1/4.

Discus: 1. Anthony Sylvester, Ozen, 143-10; 2. Devante Williams, West Brook, 123-10; 3. Artie Johnson, Spring DeKaney, 121-10.

1
Text Only
Sports Headlines
  • Several Bear tracksters punch regional tickets

    Several Little Cypress-Mauriceville tracksters will move on to the Class 4A Region III Track & Field Championships after having success at the Area Meet featuring District 20-4A and District 19-4A Teams.

    April 17, 2014

  • Cox golfer LC-M golfer Cox heading to state

    Little Cypress-Mauriceville’s Lauren Cox will take her golf talents to the Class 4A State Golf Tournament by placing fourth overall at the Class 4A Region III Golf Championships that were held at River Ridge Golf Club Wednesday.

    April 17, 2014 1 Photo

  • Locals rack up at 3A Area Meet

    Orange County 3A schools shined Wednesday and punched their tickets to the Class 3A Region III Track & Field Championships by placing well at the Area Meet in Splendora.

    April 17, 2014

  • Mustangs clinch playoffs with win over Cats

    The West Orange-Stark Mustangs moved into a second-place tie and clinched a playoff spot with a 6-2 District 21-3A victory over the Orangefield Bobcats at Orangefield High School Tuesday night.

    April 15, 2014

  • Lady Cats blank WO-S, 10-0

    The District 21-3A champion Orangefield Lady Bobcats wrapped up the regular season with a 10-0 victory over the West Orange-Stark Lady Mustangs at Lady Bobcat Field Tuesday night.

    April 15, 2014

  • Cardinals fend off Longhorns, 4-2

    The second-ranked Bridge City Cardinals kept their perfect District 21-3A mark intact Tuesday night by nipping the Hamshire-Fannett Longhorns 4-2 in District 21-3A play at Cardinal Field.

    April 15, 2014

  • Lady Bears turn back Vidor, 3-2

    The Little Cypress-Mauriceville Lady Bears turned the tables on the Vidor Lady Pirates Tuesday night.

    April 15, 2014

  • Lady Cards blitz H-F with dingers

    The Bridge City Lady Cardinals continued to play “Home Run Derby” on their home turf as they blasted four home runs in a 14-0 blanking of last-place Hamshire-Fannett Tuesday night in District 21-3A action at Lady Cardinal Field.

    April 15, 2014

  • Martin Guns Hoses use 13-0 run to clip Guns

    For the Orange Police Department “Guns”, Monday night’s game against the Orange Fire Department “Hoses” simply just slipped away in the Charity Game that raised money for the Little Cypress-Mauriceville High School Safe Project Graduation.

    April 15, 2014 1 Photo

  • Gautreaux throws Lady Bobcats 'Queens of 21-3A' with win over Silsbee

    Proving who was the best team in District 21-3A this season, the Orangefield Lady Bobcats made a slew of key defensive plays and got some timely hits to clinch the 21-3A crown with a tight 3-2 decision against the Hardin-Jefferson Lady Hawks at Lady Bobcat Field Friday night.

    April 11, 2014 1 Photo

Leader Sports
Follow us on twitter
Hyperlocal Search
Premier Guide
Find a business

Walking Fingers
Maps, Menus, Store hours, Coupons, and more...
Premier Guide