orangeleader.com (Orange, Texas)

Sports Headlines

November 11, 2012

Class 4A high school football playoff pairings

AUSTIN — CLASS 4A DIVISION I

Region I

EP Chapin (9-1) vs. EP Hanks (8-2), 8 p.m. Friday, Irvin HS

Amarillo (8-2) vs. Lubbock (3-7), 7 p.m. Thursday, Amarillo's Bivins Stadium

Denton Guyer (8-2) vs. Saginaw (8-2), 7:30 p.m. Friday, Justin Northwest

Aledo (9-1) vs. Cleburne (7-3), 7:30 p.m. Friday, Mansfield's Newsom Stadium

EP Del Valle (8-2) vs. EP Andress (6-4), 8 p.m. Friday, EP Del Valle

Lubbock Monterey (7-3) vs. Amarillo Palo Duro (6-4), 7:30 p.m. Friday, Lubbock's Lowery Field

N. Richland Hills Birdville (10-0) vs. Azle (8-2), 7 p.m. Thursday, FW's Chisholm Trail Stadium

Crowley (9-1) vs. Granbury (7-3), 7:30 p.m. Friday, FW's Chisholm Trail Stadium

Region II

Frisco Centennial (9-1) vs. West Mesquite (8-2), 7:30 p.m. Friday, Plano's Kimbrough Stadium

Dallas Kimball (8-2) vs. Dallas Bryan Adams (6-4), 7:30 p.m. Thursday, Wilmer-Hutchins HS

Sherman (8-2) vs. Texarkana Texas (3-6), 7:30 p.m. Friday, Paris

Red Oak (7-3) vs. Corsicana (4-6), 7:30 p.m. Friday, Midlothian ISD Stadium

Dallas Highland Park (9-1) vs. Frisco (7-3), 7:30 p.m. Friday, at Denton's Apogee Stadium

Dallas Samuell (6-4) vs. Dallas Adamson (6-4), 7:30 p.m. Friday, Wilmer-Hutchins HS

Mount Pleasant (8-2) vs. Wylie (4-6), 7:30 p.m. Friday, Royse City

Tyler (9-1) vs. Waxahachie (6-4), 7:30 p.m. Friday, Garland's Johnson Stadium

Region III

Georgetown (10-0) vs. Magnolia West (6-4), Friday, Brenham

Humble Summer Creek (10-0) vs. Vidor (9-1), 7 p.m. Friday, Deer Park

Houston Reagan (7-3) vs. Tomball (5-5), TBD

Angleton (8-2) vs. Friendswood (8-2), 7 p.m. Friday, Missouri City's Hall Stadium

Montgomery (7-3) vs. Pflugerville Connally (7-3), 7:30 p.m. Friday, A&M Consolidated HS

Nederland (9-1) vs. Dayton (9-1), 1 p.m. Saturday, Beaumont's Provost-Umphrey Stadium

Houston Stratford (8-2) vs. Houston Waltrip (5-4), TBD

Pearland Dawson (10-0) vs. Richmond Foster (7-3), TBD

Region IV

Leander (9-1) vs. Austin LBJ (4-5), 7:30 p.m. Friday, Leander's Bible Stadium

Buda Hays (9-1) vs. SA Highlands (4-6), 7:30 p.m. Friday, Buda

SA Harlandale (8-2) vs. Victoria East (3-7), 7:30 p.m. Friday, SA Harlandale

CC Flour Bluff (10-0) vs. Mission Memorial (5-5), 7 p.m. Thursday, Mission

Austin McCallum (7-3) vs. Leander Rouse (6-4), 7:30 p.m., Austin's House Park

SA Brackenridge (6-4) vs. SA Alamo Heights (8-2), 2 p.m. Saturday, SA's Alamo Stadium

Gregory-Portland (8-2) vs. Uvalde (3-7), 1 p.m. Saturday, SA's South San Stadium

Mission (9-1) vs. CC Ray (7-3), 7:30 p.m. Friday, Mission

___

CLASS 4A DIVISION II

Region I

EP Burges (8-2) vs. Canutillo (6-4), 8 p.m. Friday, EP Burges

Canyon Randall (9-1) vs. Hereford (4-6), 7:30 p.m. Friday, Plainview

WF Rider (8-2) vs. FW Dunbar (5-5), 7:30 p.m. Friday, FW's Clark Stadium

FW Southwest (8-2) vs. Everman (5-5), 7 p.m. Thursday, FW's Clark Stadium

EP Horizon (8-2) vs. EP Bowie (6-4), 8 p.m. Friday, EP Horizon

Wolfforth Frenship (9-1) vs. Canyon (8-2), 5 p.m. Friday, Canyon's Kimbrough Stadium

FW Boswell (8-2) vs. Lake Dallas (6-4), 7 p.m. Thursday, Justin Northwest HS

Waco (7-3) vs. FW Wyatt (6-4), 7:30 p.m. Friday, DeSoto

Region II

Prosper (8-2) vs. Forney (5-5), 7:30 p.m. Thursday, Allen

Dallas Carter (8-2) vs. Dallas Woodrow Wilson (5-5), 7:30 p.m. Friday, Dallas' Franklin Field

Lucas Lovejoy (10-0) vs. Hallsville (7-3), 7:30 p.m. Friday, Forney

Lancaster (9-1) vs. Jacksonville (4-6), 7:30 p.m. Thursday, Forney

Mesquite Poteet (8-2) vs. Little Elm (5-5), 7 p.m. Friday, Carrollton's Standridge Stadium

Dallas Lincoln (9-1) vs. Dallas South Oak Cliff (9-1), 7:30 p.m. Friday, Dallas' Forester Stadium

Sulphur Springs (8-2) vs. Wylie East (7-3), 7:30 p.m. Friday, McKinney

Whitehouse (9-1) vs. Ennis (8-2), 7:30 p.m. Friday, Mesquite's Memorial Stadium

Region III

Manor (7-3) vs. Huntsville (7-3), 7:30 p.m. Friday, Waller

Crosby (7-3) vs. Beaumont Ozen (4-6), 1 p.m. Saturday, Galena Park ISD Stadium

Houston North Forest (10-0) vs. Fort Bend Ridge Point (5-5), 6 p.m. Saturday, Humble's Turner Stadium

Rosenberg Terry (7-3) vs. Baytown Goose Creek (6-4), 7 p.m. Thursday, Deer Park

Brenham (9-1) vs. Elgin (6-4), 7:30 p.m. Friday, Bryan HS

Livingston (5-5) vs. Barbers Hill (7-3), 7:30 p.m. Friday, Humble's Turner Stadium

Fort Bend Marshall (10-0) vs. Houston Sharpstown (8-2), TBD

Texas City (8-2) vs. Rosenberg Lamar (5-5), 7:30 p.m. Friday, Texas City

Region IV

Cedar Park (8-2) vs. Austin Crockett (3-6), 7:30 p.m. Thursday, Cedar Park's Gupton Stadium

Kerrville Tivy (7-3) vs. SA Jefferson (5-5), 7:30 p.m. Saturday, SA's Alamo Stadium

Castroville Medina Valley (8-2) vs. CC Calallen (8-2), 7:30 p.m. Friday, SA's Southside Stadium

Alice (7-3) vs. Mercedes (8-2), 7:30 p.m. Friday, Mercedes

Austin William Travis (6-3) vs. Cedar Park Vista Ridge (7-3), time TBD Friday, Cedar Park's Gupton Stadium

SA Brennan (10-0) vs. Boerne Champion (5-5), 7:30 p.m. Friday, Boerne

Port Lavaca Calhoun (9-0) vs. Floresville (8-2), 7:30 p.m. Friday, CC Calallen

Edcouch-Elsa (8-2) vs. CC Miller (5-5), 7:30 p.m. Friday, Edcouch-Elsa

 

1
Text Only
Sports Headlines
  • Cardinals roll past Hawks for 20th victory

    The district champion Bridge City Cardinals pelted the Hardin-Jefferson Hawks 9-3 to continue their dominance of District 21-3A Friday night at Cardinal Field.

    April 18, 2014

  • Mustangs nip Cougars 2-0 to net 20th win

    West Orange-Stark’s magical 2014 campaign continues to reach nice milestones as Coach Shea Landry’s “crew” picked up win No. 20 by downing the Buna Cougars 2-0 Friday night.

    April 18, 2014

  • Lady Cards take second by downing H-J

    Getting a definite different kind of “grand slam” home run from senior Kelsey Fults, the Bridge City Lady Cardinals sealed the second-place playoff spot out of District 21-3A by toppling the Hardin-Jefferson Lady Hawks 6-1 at Lady Cardinal Field Friday evening.

    April 18, 2014

  • Bears blank Raiders to give Griff his 500th win

    A young Little CYpress-Mauriceville team gave long-time head coach Steve Griffith his 500th career coaching victory Thursday night as the Bears defeated the Lumberton Raiders 4-0 in District 20-4A action at Don Gibbens Field.

    April 18, 2014

  • Several Bear tracksters punch regional tickets

    Several Little Cypress-Mauriceville tracksters will move on to the Class 4A Region III Track & Field Championships after having success at the Area Meet featuring District 20-4A and District 19-4A Teams.

    April 17, 2014

  • Cox golfer LC-M golfer Cox heading to state

    Little Cypress-Mauriceville’s Lauren Cox will take her golf talents to the Class 4A State Golf Tournament by placing fourth overall at the Class 4A Region III Golf Championships that were held at River Ridge Golf Club Wednesday.

    April 17, 2014 1 Photo

  • Locals rack up at 3A Area Meet

    Orange County 3A schools shined Wednesday and punched their tickets to the Class 3A Region III Track & Field Championships by placing well at the Area Meet in Splendora.

    April 17, 2014

  • Mustangs clinch playoffs with win over Cats

    The West Orange-Stark Mustangs moved into a second-place tie and clinched a playoff spot with a 6-2 District 21-3A victory over the Orangefield Bobcats at Orangefield High School Tuesday night.

    April 15, 2014

  • Lady Cats blank WO-S, 10-0

    The District 21-3A champion Orangefield Lady Bobcats wrapped up the regular season with a 10-0 victory over the West Orange-Stark Lady Mustangs at Lady Bobcat Field Tuesday night.

    April 15, 2014

  • Cardinals fend off Longhorns, 4-2

    The second-ranked Bridge City Cardinals kept their perfect District 21-3A mark intact Tuesday night by nipping the Hamshire-Fannett Longhorns 4-2 in District 21-3A play at Cardinal Field.

    April 15, 2014

Leader Sports
Follow us on twitter
Hyperlocal Search
Premier Guide
Find a business

Walking Fingers
Maps, Menus, Store hours, Coupons, and more...
Premier Guide