orangeleader.com (Orange, Texas)

February 25, 2013

Cardinal teams dominate Raider Relays

Van Wade
The Orange Leader

LUMBERTON — LUMBERTON — Both Bridge City track teams dominated the Raider Relays at Lumberton High School.

The Lady Cardinals scored a whopping 194 points to easily outdistance second-place Little Cypress-Mauriceville (117) while the Cardinal boys racked up 145 points, 31 points better than second-place Jasper.

Lady Cardinal Alexus Henry was the “star of the show”, taking home gold in five events.

She set a new Bridge City record by winning the triple jump with a leap of 36 feet, 1 inch. She also won the high jump (5-4), the 200 meters (27.09 seconds) and also ran on the winning 400-meter relay team (51.67) and the 800-meter relay team (1:52.48).

The Lady Cardinals also received first-place finishes from Kati Thornton in the 100-meter hurdles (17.56 and Leslie Hendrickson in the 300-meter hurdles (50.36).

LC-M’s Zoe Casteel, a state qualifier in the 4A pole vault last year, leaped 11 feet to win the meet. The Lady Bears also received two first-place finishes from Brooke Manual in the 1,600 meters (5:59.05) and the 800 meters (2:35.16) while Lady Bear Alexis Sezer won the 100 meters in 13.22.

For the Bridge City boys, Malcolm Busby claimed the triple jump with a leap of 42-9 3/4. Brent LeBleu won the 3,200 meters in 11:03.78. Kane Vice took the 800 meters in 2:06.40. Tyler Western won both the 100 meters (11.49) and the 400 meters (52.89) while teammate Aubrey Harrington claimed the 1,600 meters in 5:03.25. The Cardinals won the 1,600-meter realy in 3:38.18.

LC-M’s Ethan Reed took the discus with a toss of 138-11 3/4. Bear teammate Tyler Howlett claimed the shot put with a mark of 48-2.

Raider Relays results

LUMBERTON — Here are the results of the Raider Relays held at Lumberton High School:

GIRLS DIVISION

Long jump: Josie Nimitz, LC-M, 15-6 1/2; 2. Hope Carr, Bridge City, 15-1 3/4; 3. Sitton, Lumberton, 14-10

Triple jump: 1. Alexus Henry, Bridge City, 36-1; 2. Sitton, Lumberton, 33-7 1/2; 3. Josie Nimitz, LC-M, 32-5.

Discus: 1. McEachern, Huffman, 100-7; 2. Thomas, Lumberton, 97-11 3/4; 3. Morrissey, Slisbee, 94-2.

Shot put: 1. Morrisey, Silsbee, 33-9; 2. Martin, Silsbee, 30-11 1/2; 3. Hudson, Silsbee, 31-5 1/2.

High jump: 1. Alexus Henry, Bridge City, 5-4; 2. Soignet, Silsbee, 5-2; 3. Powell, Lumberton, 4-10.

Pole vault: 1. Zoe Casteel, LC-M, 11-0; 2. Brinson, Lumberton, 9-6; 3. Thornton, Bridge City, 9-6.

3,200 meters: 1. Norsworthy, Lumberton, 13:33.31; 2. Graham, PN-G, 13:51.77; 3. White, PN-G, 14:00.40.

400-meter relay: 1. Bridge City, 51.67; 2. Silsbee, 51.90; 3. Lumberton, 53.20.

800 meters: 1. Manual, LC-M, 2:35.16; 2. Adams, Bridge City, 2:35.68; 3. Raymes, PN-G, 2:43.40.

100-meter hurdles: 1. Thornton, Bridge City, 17.56; 2. Bonton, Bridge City, 18.55; 3. Valastro, Lumberton, 18.69.

100 meters: 1. Sezer, LC-M, 13.22; 2. Vaughn, PN-G, 13.24; 3. Glover, Bridge City, 13.39.

800-meter relay: 1. Bridge City, 1:52.48; 2. Silsbee, 1:53.48; 3. Lumberton, 1:53.84.

400 meters: 1. Sakombi, PN-G, 1:04.10; 2. Thompson, LC-M, 1:07.78; 3. Hammons, PN-G, 1:08.26.

300-meter hurdles: 1. Hendrickson, Bridge City, 50.36; 2. Bonton, Bridge City, 53.81; 3. Valastro, Lumberton, 55.36.

200 meters: 1. Alexus Henry, Bridge City, 27.09; 2. Steen, LC-M, 27.51; 3. Smith, Bridge City, 27.98.

1,600 meters: 1. Manual, LC-M, 5:59.05; 2. Adams, Bridge City, 5:59.36; 3. Potter, Bridge City, 6:06.26.

1,600-meter relay: 1. Lumberton, 4:29.60; 2. PN-G, 4:33.30; 3. LC-M, 4:34.06.

Point standings: 1. Bridge City 194; 2. LC-M 117; 3. Lumberton 111; 4. PN-G 100; 5. Silsbee 74; 6. Huffman 10.

BOYS DIVISION

Long jump: 1. Brydson, Silsbee, 20-7 3/4; 2. Bourque, Lumberton, 20-7; 3. Busby, Bridge City, 19-4 1/2.

Triple jump: 1. Busby, Bridge City, 42-9 3/4; 2. Ricks, Bridge City, 38-5 3/4; 3. Daspit, LC-M, 36-2.

Discus: 1. Reed, LC-M, 138-11 3/4; 2. Williams, West Brook, 130-7 3/4; 2. Bluiett, West Brook, 130-4 1/4.

Shot put: 1. Tyler Howlett, LC-M, 48-2; 2. Williams, West Brook, 46-2 1/4; 3. Bluiett, West Brook, 45-1 1/2.

High jump: 1. Wilbur, Bridge City 5-8.

Pole vault: 1. Nguyen, Bridge City, 12-0; 2. Longmire, Bridge City, 11-0; 3. Dorsey, PN-G, 10-0.

3,200 meters: 1. LeBleu, Bridge City, 11:03.78; 2. Majarps, Jasper, 11:05.81; 3. Dietrich, PN-G, 11:10.56.

400-meter relay: 1. PN-G, 45.48; 2. LC-M, 45.88; 3. Silsbee, 45.98.

800 meters: 1. Vice, Bridge City, 2:06.40; 2. Harrington, Bridge City, 2:07.62; 3. Douglas, Silsbee, 2:11.14.

110-meter hurdles: 1. Thomas, Jasper, 15.00; 2. Shankle, Jasper, 15.06; 3. Bourque, Lumberton, 15.20.

100 meters: 1. Western, Bridge City, 11.49; 2. Terrell, PN-G, 11.58; 3. Halfin, PN-G, 11.59.

800-meter relay: 1. Jasper, 1:33.35; 2. PN-G, 1:36.21; 3. Silsbee, 1:36.82.

400 meters: 1. Western, Bridge CIty, 52.89; 2. Bryant, Jasper, 54.24; 3. Coutee, Lumberton, 55.70.

300-meter hurdles: 1. Thomas, Jasper, 41.01; 2. Bourque, Lumberton, 42.05; 3. Shankle, Jasper, 42.47.

200 meters: 1. Brydson, Silsbee, 23.08; 2. Spikes, Jasper, 23.75; 3. Carbaugh, Lumberton, 23.83.

1,600 meters: 1. Harrington, Bridge City, 5:03.25; 2. Majares, Jasper, 5:05.81; 3. Armstrong, LC-M, 5:06.09.

1,600-meter relay: 1. Bridge City, 3:38.18; 2. Lumberton, 3:46.10; 3. Jasper, 3:46.95.

Point standings: 1. Bridge City 145; 2. Jasper 114; 3. LC-M 89; 4. PN-G 86; 5. Lumberton 61; 6. Silsbee 54; 7. West Brook 28; 8. Vidor 20.