orangeleader.com (Orange, Texas)

Sports Headlines

March 10, 2014

Mustangs, Lady Pirates take Pirate Relays

VIDOR — The West Orange-Stark Mustangs and the Vidor Lady Pirates captured first-place team trophies at the Vidor Pirate Relays last week.

The Mustangs piled up 151 points, 14 more than second-place Port Neches-Groves.

The Lady Pirates amassed 143 points, nipping second-place Lumberton by eight points.

The next meet hosted by an Orange COunty school will be the Battlin’ Bear Relays hosted by Little Cypress-Mauriceville on Mar. 20.

Pirate Relays results

VIDOR — Here are the results of the Pirate Relays held at Vidor High School on March 6.

GIRLS DIVISION

Pole vault: 1. Black, Lumberton, 9-6; 2. Weatherford, PN-G, 8-6; 3. Brinson, Lumberton, 8-6.

High jump: Powell, Lumberton 5-3; 2. Huff, H-J, 5-0; 3. Lapray, Vidor, 4-10

Triple jump: 1. Sitton, Lumberton, 35-11; 2. Williams, LC-M, 34-5; 3. Huff, H-J, 34-1 1/2.

Long jump: 1. Colllier, PN-G, 15-7; 2. Chamberlain, Vidor, 15-0; 3. Worry, Lumberton, 14-9.

3,200 meters: 1. Welborn, Lumberton, 11:12.97; 2. Trahan, Vidor, 13:39.00; 3. Waldrop, Lumberton, 13:47.00.

400-meter relay: 1. H-J 51.59; 2. Silsbee 51.61; 3. Vidor 52.50.

800 meters: 1. Haley, Vidor, 2:34.22; 2. Raymer, PN-G, 2:34.34; 3. Fezia, WO-S, 2:38.79.

110-meter hurdles: 1. Stogner, Vidor, 16.49; 2. Bourque, Lumberton, 17.28; 3. Keith, Vidor, 17.55.

100 meters: 1. Padgett, H-J, 12.30; 2. McDonald, WO-S, 12.75; 3. Aldrich, H-J, 12.79.

800-meter relay: 1. Silsbee 1:49.11; 2. Vidor 1:51.48; 3. H-J 1:53.47.

400 meters: 1. Chilton, Vidor, 1:02.58; 2. Powell, Lumberton, 1:04.21; 3. Fezia, WO-S, 1:04.96.

300-meter hurdles: 1. Keith, Vidor, 51.68; 2. Ferguson, WO-S, 51.77; 3. Stogner, Vidor, 51.91.

200 meters: 1. Padgett, H-J, 25.58; 2. Chilton, Vidor, 26.92; 3. McDonald, WO-S, 27.54.

1,600 meters: 1. Welborn, Lumberton, 5:22.72; 2. Bass, Vidor, 5:53.65; 3. Manuel, LC-M, 6:03.35.

1,600-meter relay: 1. Lumberton 4:19.33; 2. Vidor 4:19.95; 3. WO-S, 4:26.49.

Point standings: 1. Vidor 143; 1. Lumberton 135; 3. H-J 85; 4. WO-S 60; 5. Silsbee 47; 6. PN-G 42; 7. LC-M 37.

BOYS DIVISION

Pole vault: 1. White, LC-M, 12-6; 2. Head, LC-M, 12-2; 3. Tubbs, H-J, 9-3.

High jump: 1. Thompson, WO-S, 6-0.

Triple jump: 1. Sterling-Cole, WO-S, 40-6 1/2; 2. Sullivan, PN-G, 38-5 3/4; 3. Guillory, WO-S, 38-1 3/4.

Long jump: 1. Johnson, WO-S, 18-10; 2. Jones, H-J, 18-3; 3. Broussard, H-J, 18-2.

3,200 meters: 1. Dictrich, PN-G, 11:04.03; 2. Bagwell, LC-M, 11:20.00; 3. Alvarez, PN-G, 11:32.41.

400-meter relay: 1. WO-S 43.09; 2. PN-G 43.95; 3. LC-M 44.00.

800 meters: 1. Pope, Lumberton, 2:13.01; 2. Keys, PN-G, 2:13.17; 3. Stewart, PN-G, 2:13.95.

110-meter hurdles: 1. Gruber, LC-M, 15.93; 2. Johnson, WO-S, 16.47; 3. Simmons, PN-G, 17.87.

100 meters: 1. Fontenot, WO-S, 10.88; 2. Broussard, H-J, 11.02; 3. Gruber, LC-M, 11.33.

800-meter relay: 1. WO-S 1:32.38; 2. PN-G 1:35.29; 3. LC-M 1:35.59.

400 meters: 1. Andrews, PN-G, 55.00; 2. Baldwin, WO-S, 55.97; 3. Hardy, Silsbee, 56.21.

300-meter hurdles: 1. Johnson, WO-S, 41.93; 2. Mathews, Vidor, 45.75; 3. Tilley, H-J, 46.31.

200 meters: 1. James, WO-S, 22.24; 2. Cropper, PN-G, 23.83; 3. Delafuente, LC-M, 24.01.

1,600 meters: 1. Pope, Lumberton, 5:09.11; 2. Bagwell, LC-M, 5:09.32; 3. Keys, PN-G, 5:09.95.

1,600-meter relay: 1. WO-S 3:39.00; 2. PN-G 3:39.90; 3. LC-M 3:43.69.

Point standings: 1. WO-S 151; 2. PN-G 137; 3. LC-M 103; 4. Lumberton 67; 5. H-J 49; 6. Vidor 20; 7. Silsbee 14.

1
Text Only
Sports Headlines
Leader Sports
Follow us on twitter
Hyperlocal Search
Premier Guide
Find a business

Walking Fingers
Maps, Menus, Store hours, Coupons, and more...
Premier Guide