orangeleader.com (Orange, Texas)

Sports Headlines

March 30, 2013

Local tracksters shine at Tiger Realys

SILSBEE — Several local track athletes shined at the Tiger Realys held at Silsbee High School last week.

Bridge City’s Kaitlin Potter, who leads all Southeast Texans girls in both the 1,600 and the 3,200 meters, won both events at Tiger Stadium, claiming the 1,600 meters in 5:47.7 and the 3,200 meters in 12:57.3. Teammate Leslie Hendrickson won the 300-meter hurdles in 49.09.

Little Cypress-Mauriceville’s Blake Ferguson captured first-place in the shot put with a heave of 37-3 1/2 while teammate Zoey Casteel continues to dominate in the pole vault, winning it with a vault of 11 feet.

The West Orange-Stark Lady Mustangs netted first-place finishes in both the 800-meter relay (1:45.4) and the 1,600-meter relay (4:18.3).

For the boys, LC-M continues to have quite a run in the throwing events as Ethan Reed won the discus with a toss of 137-6 and Tyler Howlett took the shot put with a 51-0 1/2 effort. Bear Dylan Gruber won the 110-meter hurdles in 15.84.

Bridge City snagged a first-place finish in the 800 meters with Kane Vice winning it in 2:02.7.

The next meet before both the District 20-4A and District 21-3A Track & Field Championships will be held this Thursday as Vidor High School will host the Pirate Relays.

SILSBEE — Here are the results of the Tiger Relays held at Silsbee High School:

BOYS DIVISION

Discus: 1. Reed, LC-M, 137-6; 2. Brown, LC-M, 122-7 1/2; 3. Steele, Newton, 117-8.

Shot put: 1. Howlett, LC-M, 51-0 1/2; 2. Reed, LC-M, 49-7; 3. Padget, Hardin-Jefferson, 44-4 1/2.

Pole vault: 1. Nguyen, Bridge City, 12-0; 2. Longmire, Bridge City, 11-6; 3. Tobbs, Hardin-Jefferson, 10-6.

High jump: 1. McLemore, Newton, 6-0; 2. Bingham, Bridge City, 6-0; 3. Trahan, Lumberton, 5-10.

Long jump: 1. Shorter, Newton, 20-9 1/4; 2. Brydson, Silsbee, 20-7 3/4; 3. Broussard, Hardin-Jefferson, 20-3 1/4.

Triple jump: 1. Shorter, Newton, 43-2; 2. Cooper, Hardin-Jefferson, 41-8; 3. Myers, Newton, 41-6.

3,200 meters: 1. Majors, Jasper, 10:58.4; 2. Broom, Newton, 11:05.9; 3. Dietrich, PN-G, 11:10.6.

400-meter relay: 1. Newton, 42.18; 2. Silsbee, 44.24; 3. Hardin-Jefferson, 44.06.

800 meters: 1. Vice, Bridge City, 2:02.7; 2. Herrington, Bridge City, 2:07.6; 3. Hanks, Newton, 2:08.9.

110-meter hurdles: 1. Gruber, LC-M, 15.84; 2. Limbrick, Jasper, 15.97; 3. Spruell, Bridge City, 16.09.

100 meters: 1. Fowler, Jasper, 11.03; 2. Cooper, Hardin-Jefferson, 11.06; 3. Cropper, PN-G, 11.09.

800-meter relay: 1. Newton, 1:29.9; 2. Silsbee, 1:33.4; 3. PN-G, 1:34.1.

400 meters: 1. Dean, Newton, 50.25; 2. Vice, Bridge City, 51.47; 3. Western, Bridge City, 52.62.

300-meter hurdles: 1. Limbrick, Jasper, 41.53; 2. Wilber, Bridge City, 42.31; 3. Spruell, Bridge City, 42.81.

200 meters: 1. Cooper, Hardin-Jefferson, 22.41; 2. Brydson, Silsbee, 22.72; 3. Elam, Newton, 22.81.

1,600 meters: 1. Mujares, Jasper, 4:54.2; 2. Herrington, Bridge City, 4:55.1; 3. Lilly, LC-M, 4:56.28.

1,600-meter relay: 1. Newton, 3:29.2; 2. Bridge City, 3:34.7; 3. LC-M, 3:38.3.

GIRLS DIVISION

Discus: 1. Morrisey, Silsbee, 105-3 1/4; 2. Thomas, Lumberton, 104-5 1/2; 3. Ferguson, LC-M, 101-10.

Shot put: 1. Ferguson, LC-M, 37-3 1/2; 2. Dunlap, Lumberton, 34-7; 3. Morrisey, Silsbee, 33-7 1/2.

Pole vault: 1. Casteel, LC-M, 11-0; 2. Thornton, Bridge City, 10-6; 3. Brinson, Lumberton, 10-0.

High jump: 1. Soignet, Silsbee, 5-4; 2. Powell, Lumberton, 5-0; 3. Walker, PN-G, 4-10.

Long jump: 1. Richmond, Vidor, 16-4 3/4; 2. Collier, PN-G, 15-7; 3. Aldrich, Hardin-Jefferson, 15-4 1/4.

Triple jump: 1. Sitton, Lumberton, 33-9; 2. Williams, LC-M, 33-8 1/2; 3. Williamson, Hamshire-Fannett 33-2 1/2.

3,200 meters: Potter, Bridge City, 12:57.3; 2. Norsworthy, Lumberton, 13:32.7; 3. Wilson, LC-M, 13:46.1.

400-meter relay: 1. Silsbee, 49.66; 2. Vidor, 51.0; 3. Bridge City, 51.56.

800 meters: 1. Welborn, Lumberton, 2:25.4; 2. Adams, Bridge City, 2:32.0; 3. Fezia, WO-S, 2:32.2.

100-meter hurdles: 1. Weatherly, LC-M, 17.5; 2. Hodgkinson, Bridge City, 17.72; 3. Valastro, Lumberton, 18.0.

100 meters: 1. Fowler, Silsbee, 12.09; 2. Thomas, WO-S, 12.44; 3. Sezer, LC-M, 12.56.

800-meter relay: 1. WO-S, 1:45.4; 2. Silsbee, 1:47.0; 3. Vidor, 1:47.9.

400 meters: 1. Chilton, Vidor, 1:02.5; 2. Powell, Lumberton, 1:02.7; 3. Steen, LC-M, 1:02.9.

300-meter hurdles: 1. Hendrickson, Bridge City, 49.09; 2. Keith, Vidor, 53.09; 3. Thornton, Bridge City, 53.44.

200 meters: 1. Bowman, Vidor, 25.84; 2. Toole, Silsbee, 26.03; 3. Seals, Vidor, 26.75.

1,600 meters: 1. Potter, Bridge City, 5:47.7; 2. Manuel, LC-M, 5:48.7; 3. Adams, Bridge City, 6:01.8.

1,600-meter relay: 1. WO-S, 4:18.3; 2. Vidor, 4:20.0; 3. Lumberton, 4:22.62.

1
Text Only
Sports Headlines
Leader Sports
Follow us on twitter
Hyperlocal Search
Premier Guide
Find a business

Walking Fingers
Maps, Menus, Store hours, Coupons, and more...
Premier Guide