orangeleader.com (Orange, Texas)

March 3, 2014

LC-M, BC boys shine at Pirate Relays; BC's Henry excels

Van Wade
The Orange Leader

BEAUMONT — Both the Little Cypress-Mauriceville and Bridge City boys racked up some points at the Deweyville Pirate Relays held at Babe Zaharias Stadium while Bridge City Lady Cardinal Alexus Henry, fresh off a regional tournament appearance in basketball, is already in track form.

The Bear boys racked up 105 points to finish behind champion Newton (121) while BC was a close third with 101.

LC-M got it done in the throwing events.

Marvis Brown won the shot put with a toss of 49 feet, 4 inches and was followed by teammates EEthan Reed (46-10 1/2) and Taylor Hulsey (46-6 1/2).

Reed had an amazing toss to win the shot with a 151-7 effort while Brown earned third at 133-2.

BC’s Malcolm Busby won the triple jump with a leap of 43-7. Teammate Connor Wilbur won both the high jump (5-10) and the 800 meters (2:10.05). Cardinal Brent Lebleu captured the 1,600 meters in 5:02.08 while Orangefield’s Matthew Rainey claimed the 3,200 meters in 10:54.

On the girls side, BC’s Henry dominated the high jump and the triple jump in her first meet.

She leaped 36-5 1/2 to claim the triple jump and won the high jump with a 5-6 effort.

Orangefield’s Morgan Worthy won the 800 meters in 2:31.51 while teammate Brandy Ehrlich took the 300-meter hurdles in 51.58.

PIrate Relays results

BEAUMONT — Here are the results of the Deweyville Pirate Relays held at Babe Zaharias Stadium last Thursday:

BOYS DIVISION

Triple jump: Malcolm Busby, BC, 43-7; 2. Posey, Kelly, 41-5 1/2; 3. Johnson, EC, 41-2 1/2.

Shot put: 1. Marvis Brown, LC-M, 49-4; 2. Ethan Reed, LC-M, 46-10 1/2; 3. Taylor Hulsey, LC-M, 46-6 1/2.

High jump: 1. Connor Wilbur, BC, 5-10; 2. Hendrix, Lumberton, 5-8; 3. Caleb Kress, OF, 5-6.

Discus: 1. Ethan Reed, LC-M, 151-7; 2. Mackey, Silsbee, 140-4; 3. Marvis Brown, LC-M, 133-2.

Long jump: 1. Shorter, Newton, 21-7 1/2; 2. Malcolm Busby, BC, 19-10 1/4; 3. LeBlanc, Lumberton, 18-5.

Pole vault: 1. White, LC-M, 11-6; 2. Nguyen, BC, 11-0; 3. Carruta, BC, 10-1.

3,200 meters: 1. Matthew Rainey, OF, 10:54.0; 2. Kelly, Buna, 10:54.09; 3. Dietrich, PN-G, 11:01.44.

400-meter relay: 1. Newton 43.36; 2. LC-M 44.53; 3. Anahuac 45.78.

800 meters: 1. Connor Wilbur, BC, 2:10.05; 2. Dauget, PN-G, 2:12.30; 3. Artis, Anahuac, 2:15.28.

100 meters: 1. Shorter, Newton, 11.25; 2. Lipps, LC-M, 11.28; 3. Hare, Evadale, 11.45.

110-meter hurdles: 1. Brinson, Deweyville, 17.75; 2. Delacruz, Anahuac, 18.26; 3. Sanders, Buna, 18.41.

800-meter relay: 1. Newton 1:34.42; 2. Anahuac 1:36.35; 3. PN-G 1:36.78.

400 meters: 1. Foster, Newton, 54.25; 2. Hanks, Newton, 54.59; 3. Hawthorne, Evadale, 54.85.

300-meter hurdles: 1. Johnson, EC, 42.72; 2. Womack, Evadale, 44.06; 3. Sanders, Buna, 44.20.

200 meters: 1. Foster, Newton, 23.19; 2. McZeal, PN-G, 23.69; 3. Lewis, Anahuac, 23.77.

1,600 meters: 1. Brent LeBleu, BC, 5:02.08; 2. Dictrich, PN-G, 5:04.36; 3. Hartman, BC, 5:07.09.

1,600-meter relay: 1. Newton 3:40.22; 2. BC 3:43.19; 3. LC-M 3:45.19

Point standings: 1. Newton 121; 2. LC-M 105; 3. BC 101; 4. Anahuac 54; 5. PN-G 46; 6. OF 42; 7. Buna 31.

GIRLS DIVISION

Triple jump: 1. Alexus Henry, BC, 36-5 1/2; 2. Franjklin, Newton, 33-7 1/2; 3. Sitton, Lumberton, 33-5.

Shot put: 1. Emalee Carlton, LC-M, 34-9 3/4; 2. Dunham, Lumberton, 33-8; 3. Dotson, Deweyville, 33-6 1/4.

Long jump: 1. Jalia, Newton, 15-8 1/2; 2. Elliott, Buna, 15-8 1/2; 3. Fowler, Silsbee, 15-8.

Discus: 1. Hudson, Silsbee, 115-9; 2. Thomas, Lumberton, 110-6; 3. Katie Laird, BC, 94-7.

High jump: 1. Alexus Henry, BC, 5-6; 2. Powell, Lumberton, 5-2; 3. Lapray, Vidor, 4-10.

Pole vault: 1. Katie Thonton, BC; 2. Black, Lumberton; 3. Spencer, PN-G.

3,200 meters: 1. Foster, Buna, 13:08.0; 2. Kaitlin Potter, BC, 13:18.0; 3. Moton, PN-G, 13:27.28.

400-meter relay: 1. Silsbee 51.04; 2. Buna 51.29; 3. Vidor 51.70.

800 meters: 1. Morgan Worthy, OF, 2:31.51; 2. Velasquez, PN-G, 2:32.90; 3. Raymer, PN-G, 2:35.91.

100-meter hurdles: 1. Franklin, Newton, 15.80; 2. Stogner, Vidor, 16.03; 3. Keith, Vidor, 17.43.

100 meters: 1. Wiese, Evadale, 13.49; 2. Powell, Vidor, 13.51; 3. Sezar, LC-M, 13.55.

800-meter relay: 1. Buna 1:48.89; 2. Vidor 1:50.30; 3. Newton 1:51.94.

400 meters: 1. Chilton, Vidor, 1:02.94; 2. Foster, Buna, 1:03.68; 3. Sakombi, PN-G, 1:05.06.

300-meter hurdles: 1. Brandy Ehrlich, OF, 51.58; 2. Stogner, Vidor, 52.71; 3. Keith, Vidor, 54.00.

200 meters: 1. Chiulton, Vidor, 27.95; 2. Vaughn, PN-G, 28.00; 3. Callier, PN-G, 28.24.

1,600 meters: 1. Foster, Buna, 5:55.90; 2. Manuel, LC-M, 5:56.93; 3. Bass, Vidor, 5:57.72.

1,600-meter relay: 1. Vidor 4:23.43; 2. OF 4:26.09; 3. Newton 4:29.08.

Point standings: 1. Vidor 128; 2. Buna 89; 3. (t.) Newton 68, BC 68; 5. PN-G 62; 6. OF 48; 7. Lumberton 47.