orangeleader.com (Orange, Texas)

Sports Headlines

February 17, 2014

Several locals shine at Bulldog Relays

NEDERLAND — Orange County brought all three of their Class 3A schools to the 50th running of the Bulldog Relays last week and the athletes competed well against Class 5A and 4A competition.

Bridge City’s Ashlyn Ellison won the girls discus with a toss of 89 feet, 5 1/4 inches while teammate Katie Laird captured the shot put with a heave of 32-5 1/2 inches.

Lady Mustang Lashya Cole helped WO-S rack up some points.

She placed first in the triple jump with a leap of 34-11 and third in the long jump with a 15-8 effort.

She also ran a leg on the second-place 400-meter relay team that also consisted of Betty McDonald, Chrislyn Janice and Aaliyah Teel that ran a 50.71 and the same quartet finished third in the 800-meter relay with a time of 1:50.39.

Orangefield’s Brandy Ehrlich captured third in both the 100-meter hurdles (18.20) and the 300-meter hurdles (51.15).

On the boys side, WO-S’ Dillon Sterling-Cole was second in the triple jump (43-5) and teammate Dwain Boullard was second in the 100 meters (11.48).

NEDERLAND — Here are the results of the Bulldog Relays held at Bulldog Stadium:

GIRLS DIVISION

Discus: Ashlyn Ellison, Bridge City, 89-5 1/4; 2. Alexis Mays, Bridge City, 89-3 1/2; 3. Imani Jacquet, Goose Creek Memorial, 88-3

Shot put: Katie Laird, Bridge City, 32-5 1/2; 2. Imani Jacquet, Goose Creek Memorial, 30-4; 3. Priscilla Garza, Orangefield, 30-3 1/2.

High jump: 1. Jailynn Coward, West Brook, 5-0; 2. Amber Hodge, Barbers Hill, 4-10; 3. Brittany Pruitt, Dayton 4-10.

Long jump: 1. Courtney Rivers, Ozen, 16-3 1/2; 2. Kelsey Collier, PN-G, 15-8; 3. Lashya Cole, WO-S, 15-8.

Triple jump: 1. Lashya Cole, WO-S, 34-11; 2. Jasmyn Lewis, Barbers Hill, 34-8 1/2; 3. Denishya Simmons, Houston King, 33-3.

Pole vault: 1. Emily Gunderson, Barbers Hill, 12-0; 2. Katie Thornton, Bridge City, 10-0; 3. Jade Weatherford, PN-G, 9-0.

100 meters: 1. Tramesha Hardy, Houston King, 13.15; 2. Areyana Johnson, West Brook, 13.45; 3. Chante Francis, Houston King, 13.64.

200 meters: 1. Kennedy Hudson, Goose Creek Memorial, 26.39; 2. Aaliyah Teel, WO-S, 26.42; 3. Trashauna Hardy, Houston King, 26.92.

400 meters: 1. Chakaylin Gilbert, PA Memorial, 61.25; 2. Rachel Dehesa, Barbers Hill, 65.12; 3. Elizabeth Ezell, Barbers Hill, 65.74.

800 meters: 1. Brielle Eskridge, Barbers Hill, 2:32.58; 2. Morgan Worthy, Orangefield, 2:33.95; 3. Kinsey Miller, Nederland, 2:34.22.

1,600 meters: 1. Kirsten Johnston, Barbers Hill, 5:26.58; 2. Brielle Eskridge, Barbers Hill, 5:46.23; 3. Hannah Barker, Barbers Hill, 6:06.31.

3,200 meters: 1. Kirsten Johnston, Barbers Hill, 11:54.35; 2. Savannah Wilkinson, Barbers Hill, 13:05.32; 3. Hannah Barker, Barbers Hill, 13:06.31.

100-meter hurdles: 1. Jalynn Jureczki, Barbers Hill, 17.16; 2. Marissa Clement, Nederland, 18.11; 3. Brandy Ehrlich, Orangefield, 18.20.

300-meter hurdles: 1. Kristi Reed, PA Memorial, 48.70; 2. Joyce Kennerson, PA Memorial, 50.31; 3. Brandy Ehrlich, Orangefield, 51.15.

400-meter relay:  1. Houston King, 49.67; 2. WO-S (Betty McDonald, Lashya Cole, Chrislyn Janice, Aaliyah Teel), 50.71; 3. PA Memorial, 51.97.

800-meter relay: 1. Houston King, 1:45.74; 2. Ozen, 1:49.07; 3. WO-S (Betty McDonald, Lashya Cole, Chrislyn Janice, Aaliyah Teel), 1:50.39.

1,600-meter relay: 1. PA Memorial, 4:15.68; 2. Barbers Hill, 4:20.11; 3. Ozen, 4:22.37.

Point standings: 1. Barbers Hill 160; 2. PA Memorial 80; 3. Houston King 76; 4. WO-S 55; 5. Bridge City 54; 6. Nederland 45.

BOYS DIVISION

Discus: 1. Devante Williams, West Brook, 138-3 1/2; 2. Casen Carter, Hamshire-Fannett, 133-1 1/2; 3. Terrick Guye, Goose Creek Memorial, 130-11 1/2.

Shot put: 1. Andrew Blueitt, West Brook, 46-5; 2. Justin Carr, Nederland, 42-4 1/2; 3. Allan Soriano, PN-G, 130-10.

High jump: 1. Ashish Marediya, Nederland, 6-2; 2. Calyton Ferguson, Houston King, 6-0; 3. Conner Wilbur, Bridge City 5-8.

Long jump: 1. Adam Richard, Nederland, 21-3 1/2; 2. Kaylon Sellers, Ozen, 21-1; 3. Derrick Winters, Ozen, 20-7 1/2.

Triple jump: 1. Kauylon Sellers, Ozen, 45-2; 2. Dillon Sterling-Cole, WO-S, 43-5; 3. Tray Williams, Houston King, 41-10.

Pole vault: 1. Will Gavrelos, West Brook, 12-6; 2. Travis Gallier, Nederland, 12-0; 3. Ian Carruth, Bridge City, 11-0.

100 meters: 1. James Reed, West Brook, 11.33; 2. Dwain Boullard, WO-S, 11.48; 3. Rodney Randle, Ozen, 11.62.

200 meters: 1. Isiah Wilkerson, West Brook, 22.88; 2. Eric Jones, Central, 23.44; 3. Darterrian Reed, PA Memorial, 23.46.

400 meters: 1. Tyler Miles, Barbers Hill, 52.13; 2. Tashaan Wesley, Houston King, 53.52; 3. Dequinton Smith, West Brook, 54.04.

800 meters: 1. Chase Brown, Barbers Hill, 2:05.25; 2. John Rhodes, Central, 2:05.33; 3. Phillip Cole, PA Memorial, 2:05.70.

1,600 meters: 1. Julian Perez, West Brook, 4:47.51; 2. Adam Christine, Dayton, 4:51.30; 3. Antonio Hernandez, Houston King, 4:55.57.

3,200 meters: 1. Julian Perez, West Brook, 10:25.25; 2. John Krautz, Nederland, 11:23.63; 3. Kevin Dietrich, PN-G, 11:32.72.

110-meter hurdles: 1. Noah Robison, Barbers Hill, 16.25; Ty Jones, Barbers Hill, 17.02; 3. Nick Taylor, West Brook, 17.05.

300-meter hurdles: 1. Noah Robison, Barbers Hill, 42.43; 2. Sam Ferrell, Houston King, 43.42; 3. Ty Jones, Barbers Hill, 43.48.

400-meter relay: 1. Ozen, 42.86; 2. West Brook, 43.22; 3. PA Memorial, 43.50.

800-meter relay: 1. West Brook, 1:29.11; 2. Ozen, 1:30.46; 3. WO-S, 1:30.83.

1,600-meter relay: 1. Dayton, 3:29.76; 2. Barbers Hill, 3:30.15; 3. Ozen, 3:31.08.

Point standings: 1. West Brook 146; 2. Barbers Hill 94; 3. Ozen 89; 4. Nederland 67.

 

1
Text Only
Sports Headlines
Leader Sports
Follow us on twitter
Hyperlocal Search
Premier Guide
Find a business

Walking Fingers
Maps, Menus, Store hours, Coupons, and more...
Premier Guide