orangeleader.com (Orange, Texas)

Sports Headlines

April 10, 2014

Central runs away with 20-4A track crown; Bears a solid third

BEAUMONT — The Beaumont Central Jaguars put up a whopping 252 points to cruise to the boys title at the District 20-4A Track & Field Championships held at Babe Zaharias Stadium Monday and Wednesday.

The Jaguars captured first-place finishes in 11 of the 17 events.

The girls title race was much closer as Nederland (122.5) edged Lumberton (120) for the title.

The Little Cypress-Mauriceville boys finished third with 86 points.

Hurdler Dylan Gruber had the Bears’ top finish in the running finals as he placed second in the 110-meter hurdles with a time of 15.59 seconds.

The top four finishers in each event will move on to the Area Meet, which will be held back at Babe Zaharias next week as the top four finishers in each event in District 19-4A will battle it out with 20-4A qualifiers.\

20-4A track finals

BEAUMONT — Here are the District 20-4A Track & Field Championship results after the field events and 3,200 meters that were held at Babe Zaharias Stadium Monday:

GIRLS DIVISION

High jump: 1. Taylor Powell, Lumberton, 5-2; 2. Emilee Sitton, Lumberton, 5-2; 3. Kennedy Lapray, Vidor, 5-0; 4. Tatum Kieschnick, Nederland, 4-8.

Pole vault: 1. Kaitlyn Black, Lumberton, 10-0; 2. Jolee Spencer, PN-G, 9-0; 3. Mikayla Brinson, Lumberton, 9-0; 4. Jade Weatherford, PN-G, 9-0.

Long jump: 1. Kelsey Collier, PN-G, 17-3 3/4; 2. Courtney Rivers, Ozen, 16-11 1/2; 3. Josie Nimitz, LC-M, 16-7 3/4; 4. Gabrielle Gutierrez, Nederland, 16-7 1/4.

Triple jump: 1. Emilee Sitton, Lumberton, 35-8; 2. Bailey Williams, LC-M, 35-7 3/4; 3. Courtney Noel, Nederland, 35-4 3/4; 4. Kierra Penn, Central, 34-8.

Shot put: 1. Cara Dunham, Lumberton, 34-8 1/2; 2. Emalee Carlton, LC-M, 34-6 1/2; 3. Bayleigh Smith, Lumberton, 34-4 1/2; 4. Marlie Lee, Nederland, 31-9.

Discus: 1. Kayla Thomas, Lumberton, 115-6 1/2; 2. Keyshanna Hadnot, Central, 92-9; 3. Marlie Lee, Nederland, 91-7; 4. Trean Russell, Ozen, 90-7 1/2.

3,200 meters: 1. Jordan Welborn, Lumberton, 11:46.98; 2. Madison Ledet, Nederland, 13:26.38; 3. Lauren Deese, Nederland, 13:31.35; 4. Kaley Werner, PN-G, 13:34.61.

100 meters; Destiny Jenkins, Central, 12.82; 2. Ladeisha Thomas, Central, 12.92; 3. Errione Mendenhall, Ozen, 13.16; 4. Kaylie Powell, Vidor, 13.38.

200 meters: 1. Special Hawkins, Central, 26.27; 2. Sch’cara Young, 26.29; 3. Shavonte Thomas, Ozen, 26.79; 4. Ladeisha Thomas, Central, 27.86.

400 meters: 1. Shania Ford, Ozen, 59.85; 2. Madison Chilton, Vidor, 61.52; 3. Raesha Murphy, Livingston, 62.47; 4. Taylor Powell, Lumberton, 63.16.

800 meters: 1. Shania Ford, Ozen, 2:25.83; 2. Kinsey Miller, Nederland, 2:28.13; 3. Florencia Velaquez, PN-G, 2:30.68; 4. Accacia Williams, Ozen, 2:36.21.

1,600 meters: 1. Jordan Welborn, Lumberton, 5:20.19; 2. Madison Ledet, Nederland, 6:05.77; 3. Lauren Deese, Nederland, 6:06.62; 4. Brooke Manual, LC-M, 6:09.14.

100-meter hurdles: 1. Paizley Armstrong, Central, 15.76; 2. Marissa Clement, Nederland, 16.22; 3. Hailey Stogner, Vidor, 16.24; 4. Gabrielle Gutierrez, Nederland, 50.81.

300-meter hurdles: 1. Marissa Clement, Nederland, 46.81; 2. Paizley Armstrong, Central, 48.38; 3. Kinsey Miller, Nederland, 48.52; 4. Gabrielle Gutierrez, Nederland, 50.81.

400-meter relay: 1. Ozen 49.67; 2. Vidor 50.87; 3. Livingston 51.79; 4. Lumberton 51.87.

800-meter relay: 1. Central 1:43.16; 2. Vidor 1:49.89; 3. Ozen 1:50.47; 4. Livingston 1:52.07.

1,600-meter relay: 1. Ozen 4:06.68; 2. Nederland 4:09.64; 3. Lumberton 4:17.43; 4. Vidor 4:19.27.

Point standings: 1. Nederland 122.5; 2. Lumberton 120; 3. Ozen 104; 4. Central 97.5; 5. Vidor 73; 6. LC-M 38; 7. PN-G 34; 8. Livingston 31.

BOYS DIVISION

Pole vault: 1. Travis Gallier, Nederland, 12-6; 2. Joshua Head, LC-M, 12-6; 3. Austin White, LC-M, 11-6; 4. Salton Shults, Livingston, 10-6.

High jump: 1. Andrew Wells, Central, 6-4; 2. Ashish Marediya, Nederland, 6-4; 3. Michael Jacquet, Central, 6-2; 4. Evan Litvik, Nederland, 6-0.

Long jump: 1. Michael Jacquet, Central, 23-5 1/4; 2. Devwah Whaley, Central, 23-1; 3. Kaylon Sellers, Ozen, 22-10 1/2; 4. Adam Richard, Nederland, 21-11 1/4.

Triple jump: 1. Kaylon Sellers, Ozen, 45-7; 2. Michael Jacquet, Central, 43-8 1/2; 3. Kamon Darby, Central, 41-1 1/2; 4. Michael Banks, Ozen, 41-0.

Shot put: 1. Chris Allen, Central, 53-0 1/2; 2. Ethan Reed, LC-M, 51-10; 3. Marvis Brown, LC-M, 48-10; 4. Taylor Hulsey, LC-M, 48-6.

Discus: 1. Ethan Reed, LC-M, 158-2; 2. Marvis Brown, LC-M, 136-11; 3. Justin Carr, Nederland, 134-1; 4. Deanthony Sam, Central, 131-6.

3,200 meters: 1. Ryan Roebuck, Nederland, 10:23.34; 2. Jace Garrett, Nederland, 10:38.34; 3. John Krautz, Nederland, 10:55.72; 4. Devin Vickery, Livingston, 10:58.27.

100 meters: 1. Damon Thomas, Central, 11.54; 2. Exavier Jones, Central, 11.58; 3. Robert Green, LC-M, 11.69; 3. Dylan Gruber, LC-M, 11.72.

200 meters: 1. Michael Jacquet, Central, 23.30; 2. Exavier Jones, Central, 23.35; 3. Eeaston McClain, Livingston, 23.57; 4. Tyler Garrett, Central, 24.75.

400 meters: 1. Connor Perkins, Nederland, 50.42; 2. John Rhodes, Central, 50.98; 3. Andre Morris, Central, 51.84; 4. Solomon Galmore, Central, 52.82.

800 meters: 1. Jackson Rhodes, Central, 2:04.40; 2. Patrick Justice, Livingston, 2:04.51; 3. Carnell Seals, Central, 2:05.15; 4. Andre Morris, Central, 2:07.28.

1,600 meters: 1. Ryan Roebuck, Nederland, 4:43.53; 2. Jace Garrett, Nederland, 4:49.73; 3. Kevin Dietrich, PN-G, 4:59.28; 4. Kilby Pope, Lumberton, 4:59.87.

110-meter hurdles: 1. Ian Bramble, Central, 15.41; 2. Dylan Gruber, LC-M, 15.59; 3. Dearius Owens, Central, 16.65; 4. Quintin Derry, Central, 17.09.

300-meter hurdles: 1. Dearius Owens, Central, 40.90; 2. Quintin Derry, Central, 41.85; 3. Samuel Mathews, Vidor, 42.59; 4. Ian Bramble, Central, 43.28.

400-meter relay: 1. Central 42.55; 2. Nederland 42.76; 3. Ozen 43.13; 4. LC-M 44.39.

800-meter relay: 1. Central 1:29.56; 2. Ozen 1:30.76; 3. Nederland 1:32.50; 4. PN-G 1:34.22.

1,600-meter relay: 1. Central 3:27.36; 2. Nederland 3:29.74; 3. PN-G 3:37.68; 4. Livingston 3:40.85.

Point standings: 1. Central 252; 2. Nederland 130; 3. LC-M 86; 4. Ozen 52; 5. (t.) PN-G 38, Livingston 38; 7. Lumberton 12; 8. Vidor 10.

 

1
Text Only
Sports Headlines
Leader Sports
Follow us on twitter
Hyperlocal Search
Premier Guide
Find a business

Walking Fingers
Maps, Menus, Store hours, Coupons, and more...
Premier Guide