orangeleader.com (Orange, Texas)

Sports Headlines

April 8, 2013

Super sophs Henry, Thompson have nice 21-3A field day

(Continued)

WEST ORANGE —

The District 21-3A running finals will take place Thursday at 6 .m. at Hooks Stadium.

 

21-3A track results

WEST ORANGE — Here are the results of the field events and the 3,200 meters at the District 21-3A Track & Field Championships held at WO-S High School Monday:

BOYS DIVISION

Discus: 1. Kanon Mackey, Silsbee, 127-1; 2. Stephen Hubert, Hamshire-Fannett, 114-3; 3. Daniel Woodson, WO-S, 110-1.

Shot put: 1. Blain Padgett, Hardin-Jefferson, 43-9 3/4; 2. Seth Adams, Silsbee, 43-0 1/4; 3. Anthony Holman, WO-S, 41-2 3/4.

Long jump: 1. Deionte Thompson, WO-S, 20-8; 2. Devon Cooper, Hardin-Jefferson, 20-4 3/4; 3. Will Johnson, WO-S, 20-3 1/4.

Triple jump: 1. Darius Riley, Hamshire-Fannett, 43-11; 2. J’Marcus Rhodes, WO-S, 43-6 1/2; 3. Dillon Cole, WO-S, 43-5.

Pole vault: 1. Windsor Nguyen, Bridge City, 12-6; 2. Sean Longmire, Bridge City, 11-6; 3. Ian Carruth, Bridge City, 11-0.

High jump: 1. Deionte Thompson, WO-S, 6-4; 2. Mitch McCall, Hamshire-Fannett, 6-2; 3. Darius Riley, Hamshire-Fannett, 6-0.

3,200 meters: 1. Brent Lebleu, Bridge City, 11:10.97; 2. Seth Hartman, Bridge City, 11:20.19; 3. Josh Kelly, Buna, 11:26.26.

GIRLS DIVISION

Discus: 1. Anshawnique Morrisey, Silsbee, 112-3; 2. Marisa Bishop, Orangefield, 92-9 1/2; 3. Kaitlinn McFarland, Hardin-Jefferson, 86-1 1/2.

Shot put: 1. Anshawnique Morrisey, Silsbee, 36-10; 2. Camry Martin, Silsbee, 31-11 1/2; 3. Hailey Waroneck, Hamshire-Fannett, 30-11.

Long jump: 1. L’ysha Cole, WO-S, 17-0 1/2; 2. Ashley Coots, Hamshire-Fannett, 15-7; 3. Chanissey Fowler, Silsbee, 15-6 3/4.

Triple jump: 1. Alexus Henry, Bridge City, 37-8; 2. L’ysha Cole, WO-S, 36-10 1/2; 3. Meghan Williamson, Hamshire-Fannett, 33-10 1/2.

Pole vault: 1. Jennifer McManus, Orangefield, 10-6; 2. Kati Thornton, Bridge City, 10-6; 3. Sarah Foster, Buna, 8-0.

High jump: 1. Alexus Henry, Bridge City, 5-4; 2. Kori Soignet, Silsbee, 5-4; 3. Rebekah Newell, Orangefield, 5-0.

3,200 meters: 1. Katelyn Potter, Bridge City, 13:07.39; 2. Sarah Foster, Buna, 13:18.70; 3. Bethany Vizena, Hamshire-Fannett, 13:36.24.

Text Only
Sports Headlines
Leader Sports
Follow us on twitter
Hyperlocal Search
Premier Guide
Find a business

Walking Fingers
Maps, Menus, Store hours, Coupons, and more...
Premier Guide